• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomist Korkmaz: Mart itibariyle bankalardaki döviz miktarı TL'yi solladı

Ekonomist Korkmaz: Mart itibariyle bankalardaki döviz miktarı TL'yi solladı
0 0
Maliye Bakanı Albayrak, doların TL karşısında değerinin iddia edildiği kadar keskin bir yükseliş sergilemeyeceğini söylese de, Cuma günü, dolardan gelen güçlü bir atakla 'Nerede hata yapıldı' tartışmalarını da beraberinde getirdi.
24 Mart 2019 Pazar 16:12

Her ne kadar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, doların TL karşısında değerinin iddia edildiği kadar keskin bir yükseliş sergilemeyeceğini söylese de, 22 Mart Cuma günü, dolardan gelen güçlü bir atakla 5.85 seviyesini görmesi, 'Nerede hata yapıldı' tartışmalarını da beraberinde getirdi.

 

Dolardaki yükselişten önce, Türkiye'deki bankalarda dolar mevduatının mart ayı itibariyle TL miktarını aşarak yüzde 51.7 olduğunu belirten Yeniçağ Gazetesi yazarı ekonomist Esfender Korkmaz, döviz mevduat hesaplarına gelir vergisi oranının stopaj şeklinde arttırılmasına dikkat çekti. 

 

Bir yıla kadar olan döviz mevduat hesaplarında yüzde 16 olan stopaj oranının yüzde 20'ye, bir yıl daha fazla vadeli döviz mevduat hesaplarında ise yüzde 13 olan stopaj oranının yüzde 18'e çıkarıldığını belirten Korkmaz, yazısını şu satırlarla sürdürdü:

 

"Bunun nedeni döviz mevduatının TL mevduatından daha hızlı artması oldu. 9 Mart itibariyle, toplam mevduat içinde döviz mevduatının payı yüzde 51.7 oldu. Dövize tasarruf amacıyla talep yüksek olunca, doğal olarak kurları da etkiliyor. Döviz mevduatını cazip olmaktan çıkarmak için faiz üstünden stopaj şeklinde alınan gelir vergisi oranları artırıldı.

 

Ne var ki, küresel dünya içerde alınan her karara anında tepki veriyor. Uluslar arası piyasada belirlenen Türkiye'nin CDS' oranı 20 Mart 2019 günü 333.81 baz puan iken, 21 Mart 2019 günü 350.25 baz puana yükseldi.

 

Bu yükselme uluslar arası bir sorundan kaynaklanmadı. Demek ki içerde döviz mevduat faizini artırmanın, sonuçları olumsuz oldu. Bu sonucun yabancı sermaye girişini de etkileyeceği açıktır."

 

Korkmaz, CSD oranlarının ise, uluslararası piyasalarda oluşan ve Türkiye'nin riskini gösteren bir gösterge olduğuna dikkat çekti, ve ekledi:

 

"CDS, Türkiye'nin, enflasyon, büyüme, işsizlik, dış borç stoku, cari açık gibi ekonomik veriler yanında, Raiting kuruluşlarının not değerlemesi ve Türkiye'nin uluslararası ekonomik ve siyasi ilişkilerinin, iç politika sorunlarının, hukuki ve demokratik sorunlarının tamamının bir bileşkesi olarak oluşur. Bu nedenle en fazla dikkate almamız gereken bir göstergedir.

 

Bir yorumda  ''Türkiye CDS oranı bazı iç düzenlemelerden kolay kolay etkilenmez, çünkü bu primin belirleyicileri yabancıdır.'' diyor. Gerçekte ise CDS  yabancılar da verse Türkiye 'nin karnesidir. İç sorunlardan etkilenmez dersek, daha çok dayak yeriz."

 

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha