• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomist Lenger: 'Yazık ki vatandaşı çok zor günler bekliyor'

Ekonomist Lenger: 'Yazık ki vatandaşı çok zor günler bekliyor'
0 0
Ekonomistler ekonomideki kötü gidişatın neden olabileceği tahribata yönelik uyarılarını sürdürüyor.
28 Temmuz 2021 Çarşamba 14:40

Ege Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Aykut Lenger, vatandaşı çok zor günlerin beklediğini, koronavirüs nedeniyle uygulanacak olası bir kapanmanın ise, işsizliği, döviz kurunu ve enflasyonu yükselteceği uyarısında bulundu.

 

İşsizlikle birlikte yoksulluğun da artacağına değinen Lenger, "Yaz döneminde kapanmanın sona ermesiyle iş bulma olanakları artsa da salgın henüz sona ermediği için önümüzdeki dönemde büyük bir belirsizlik var. Yeni bir kapanmada bu insanların iş bulması çok zor" ifadelerini kullandı.

 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Lenger, ekonomideki en büyük sorunlara dair şu tespitleri sıraladı:

 

"İşsizlik, gelir dağılımındaki bozukluk ve yoksulluk ilk sıralarda gelir. İyi kötü bir gelire sahip olan insanlarımızın bile açlıkla karşı karşıya kalabildiklerine tanık oluyoruz. İthal girdi bağımlı üretim yapısı, dış kaynak bağımlılığı, düşük katma değer ve bazı alanlardaki üretimsizlik nedeniyle yüksek döviz kurunun neden olduğu yüksek enflasyonu da unutulmamalı. Dışarıya verdiğimiz nitelikli beyin göçü ve kayıt dışı ekonomi diğer önemli sorunlar."

 

Sorunların çözümüne dairse, Lenger, "Kısa vadede yapılması gerekenler, ekonomide güveni ve istikrarı sağlamaya yönelik adımlardır. Ekonomi kurumlarına siyasi müdahale olmayacağının duyurulması bunun ilk adımı olmalıdır. Bunun için kurumların bağımsızlığının en üst makam tarafından vurgulanması gerekiyor. Bu yapılırsa, ekonomi kurumları kendi vizyon ve misyonları çerçevesinde uygulamaları gereken politikalarla kısa vadede istikrarı sağlayacaktır" yorumunu yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha