• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomistler düşen işsizlik rakamlarını nasıl yorumluyor?

Ekonomistler düşen işsizlik rakamlarını nasıl yorumluyor?
0 0
Türkiye'de işsizlik oranı TÜİK verilerinde göre nisanda geçen yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalışla yüzde 12,8 oldu.
10 Temmuz 2020 Cuma 16:28

Söz konusu dönemde işsiz sayısı 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

 

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 15 yaş üstü nüfus Nisan 2019'da 61 milyon 261 bin kişi iken Nisan 2020'de 62 milyon 320 bine yükseldi. Bu dönemde istihdam edilenler ise 28 milyon 199 binden 25 milyon 614 bine düştü. Geçen yıl nisan ayında çalışan 2,5 milyon kişi 2020 nisan ayında istihdam edilmiyor. Bu süreçte iş gücüne dahil olmayan yani iş aramayan nüfus ise 4 milyon kişi arttı.

 

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında ücretsiz izinli sayılan ve kısa çalışma ödeneği ala 5,5 milyon kişinin aslında işsiz sayılması gerektiğini vurgulayarak fiili çalışan sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 8,2 milyon eksildiğini belirtti.

 

 

Verilere gelen bir diğer itiraz da çalışma çağındaki nüfusun artmasına rağmen istihdam edilen kişi sayısındaki azalma. Normalde nüfusun artması ve istihdamın azalması işsizlik oranının yükselmesi demek. Bu şartlarda işsizlik oranının düşmesi ise insanların iş aramayı bırakması ile açıklanabiliyor. Çünkü bir kişinin işsiz sayılabilmesi için son 6 ay içerisinde iş arayışına girmiş olması gerekiyor.

 

 

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacılarından Ali Rıza Güngen ise iş aramayan 3 milyon kişi ve iş aramayıp çalışmaya hazır 4,5 milyon kişinin hesap edilmesi halinde işsizlik oranının çok daha yüksek olacağını vurguluyor.

 

 

Ekonomi profesörü Fatih Özatay ise işsizlik oranından daha önemli bulduğu istihdam oranına dikkat çekerek 2018 yılında en yüksek seviyesini gören istihdam edilme oranının o tarihten bu yana sürekli düştüğünü vurguladı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha