• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler: Türkiye Avrupa’yı 5’e katladı

Enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler: Türkiye Avrupa’yı 5’e katladı
0 0
Türkiye, yüzde 21.31 ile AB ortalamasını 5’e katladı ve enflasyon liginde açık ara zirveye yerleşti. Diğer Avrupa ülkelerinde enflasyon oranları ne?
3 Aralık 2021 Cuma 12:59

Enflasyon tüketici fiyatları (TÜFE) kasımda aylık yüzde 3.51, yıllık yüzde 21.31 arttı. Avrupa’da en yük enflasyon ise açık ara Türkiye’de. Peki, Avrupa’da en yüksek enflasyon hangi ülkelerde? Türkiye enflasyonda kaçıncı sırada? Enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler hangisi?

 

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, ekim ayında Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortalama tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 3,6. Son yılların rekorunu kıran AB’de bir önceki yılın aynı ayında TÜFE yüzde 0,3 seviyesinde idi.

 

Türkiye, yüzde 21.31 TÜFE ile AB ortalamasını 5’e katlayarak Avrupa’da yer alan 46 ülke arasında enflasyon liginde açık ara zirvede yer aldı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da enflasyon, petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artış sebebiyle son 28 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

 

 

Enflasyon oranlarında Türkiye’nin hemen akabinde yüzde 11 ile Ukrayna geliyor. Otoriter bir rejimle yönetilen Belarus ise listenin üçüncü basamağında yer alıyor. Belarus’ta ekim ayında TÜFE yüzde 10,2 olarak gerçekleşti.

 

Türkiye, Avrupa’nın ekonomik sıkıntılar yaşayan ülkeleri arasında yer alan Ukrayna ve Belarus’u neredeyse 2’ye katladı.

 

ALMANYA SON 28 YILIN REKORUNU KIRDI

 

Almanya Federal İstatistik Kurumu’nun (Destatis) verilerine göre, enflasyon oranı eylül ayından bu yana yüzde 0,5 arttı. TÜFE’de tahmini artış yüzde 4,5’e yükseldi. Avrupa’nın lider ülkesi Almanya’da hükûmetin hedefi ise TÜFE’de son 30 yılın en yüksek oranını 2022’de yüzde 2,2’ye, 2023’te ise yüzde 1,7 seviyelerine çekebilmek.

 

AVRUPA’DA ENFLASYONUN EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKE MALTA OLDU

 

Eurostat’ın verilerine göre Avrupa’da ekim ayında enflasyonun en düşük olduğu ülke Malta oldu. Akdeniz ülkesinde TÜFE yüzde 0,7 olarak gerçekleşti. Malta’yı yüzde 0,9 ile Lihtenştayn, yüzde 1,2 ile İsviçre ve yüzde 1,8 ile Portekiz takip etti.

 

Türkiye’nin komşusu Yunanistan’da enflasyon yüzde 2,2.

 

KAYNAK: KRONOS - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha