• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

EPDK'dan akaryakıt zammı haberlerine açıklama: Fiyatlarda herhangi bir artış söz konusu değildir

EPDK'dan akaryakıt zammı haberlerine açıklama: Fiyatlarda herhangi bir artış söz konusu değildir
0 0
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dünkü tarihi zammın ardından benizn, motorin ve LPG’ye bugün bir zam daha yapılacağı haberini yalanladı.
25 Kasım 2021 Perşembe 14:12

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt sektörü zamları haberleriyle ilgili bir açıklama yayımladı. EPDK'dan yapılan açıklamada söz konusu haberlerin doğru olmadığı belirtilerek"Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir" dendi.

 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

"Bugün bazı basın – yayın organlarında 'benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam kararı alındığı' yönünde haberler çıkmıştır. Gerek bu haber gerekse son günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar üzerinden toplumda infial oluşturmayı amaçlayan haber ve yorumlar ile ilgili bir basın açıklaması ihtiyacı doğmuştur.

 

Öncelikle söz konusu haber doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir.

 

"Küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır"

 

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etmiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır.

 

Medyada yer alan bu tip gerçek dışı haberlerin yanı sıra bazı STK temsilcilerinin kamuoyunda daha fazla tanınma gayesi ile günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir.

 

Sadece kendi çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa sebep olan böylesi gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

"İkmal krizi söz konusu değildir"

 

Ayrıca bilindiği üzere yurt sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayii hizmet vermektedir ve herhangi bir ikmal krizi kesinlikle söz konusu değildir. Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kar etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. "

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha