• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fed tutanakları açıklandı, Faiz artırımına işaret edildi

Fed tutanakları açıklandı, Faiz artırımına işaret edildi
0 0
Fed, Ekim toplantısının tutanakları açıklandı. Açıklanan tutanaklara göre çoğu yetkili Aralık'ta faiz artışı fikrini destekliyor.
18 Kasım 2015 Çarşamba 19:59

ABD Merkez Bankası ( Fed), piyasaların merakla beklediği toplantı tutanaklarını açıkladı. Tutanaklarda Aralık ayında faiz artırımının uygun olabileceği vurgulandı. Ayrıca artışın kademeli olması yönünde görüş ağırlık kazandı.

FED FAİZ ARTIRIRSA DOLAR GÜÇLENECEK

Tutanaklara göre çoğu yetkili Aralık'ta faiz artış fikrine açık. Fed'in bir sonraki toplantısı 15-16 Aralık tarihlerinde düzenlenecek. Fed'in faizi artırması doların daha güçlenmesi anlamına geliyor.

FAİZ ARTIŞI KADEMELİ OLACAK

Toplantıda faiz artırımının 'kademeli' olması yönünde görüş ağırlık kazandı. Tutanaklarda Fed üyelerinin bir önceki toplantıya göre yurtdışı endişelerinin azaldığı ifade edildi. Aralık ayına işaret edilse de faiz artırımının verilere bağlı olacağı vurgulandı. Tutanaklarda "Henüz hiçbir karar alınmamış olsa da gelecek toplantıda normalleşme sürecinin başlaması uygun olabilir" denildi.

Fed Tutanaklarında öne çıkan satırbaşları ise şöyle:

"-Gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) ılımlı bir hızda artıyor. Ancak işgücü piyasası koşullarında iyileşme son aylarda biraz yavaşladı. Enflasyon FOMC'nin uzun dönemli hedefi yüzde 2'nin altındaki seyrini sürdürüyor.

-Enerji fiyatlarındaki düşüşler ve enerji dışı ithal edilen malların fiyatlarının kısmen sınırladı.

-Fed Açık Piyasa Komitesi, eylül ayın toplantısında bu yana elde edilen bilgiler ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

-Hanehalkı harcamaları ile sabit yatırımlarda son aylarda sağlam bir hızda artış kaydedildi. Konut sektörü daha da gelişti. Ancak, net ihracatta zayıflık olmuştur. İş kazançları hızı yavaşladı"

KRİTİK TOPLANTI 15-16 ARALIK'TA

Fed ekim ayındaki toplantıda faizi sabit tutma kararı almıştı. Fed faizi yüzde 0-0,25 aralığında bırakmıştı. Fed'in gelecek toplantısı 15-16 Aralık tarihlerinde düzenlenecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha