• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fon, işçiye değil patrona yarıyor

Fon, işçiye değil patrona yarıyor
0 0
CHP’li Ağbaba’nın hazırladığı rapor, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilerden çok patronların yararlandığını bir kez daha verilerle ortaya koyuyor.
10 Şubat 2019 Pazar 13:15

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba’nın hazırladığı rapora göre, işsizlik oranlarında artış olmasına karşın İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanan işçi sayısı azalıyor. İşsizlik Sigortası Fonu’na son bir yılda başvuran 1,2 milyon işsizden yalnızca 610 bini fondan yararlanabildi. Fonda biriken miktar, işçilerden çok patronlara kaynak olarak aktarıldı. 125 milyar lirayı bulan fondan işçilerin son üç yılda yararlandığı toplam miktar yalnızca 15,3 milyar lira olurken, patronlar 2018’de fona ödediği payın 2 katını kullandı.

 

İŞSİZLİK FONU NEDEN KURULDU?

 

İşsizlik Sigortası Fonu 1999 yılında işini kaybedenlere gelir desteği sağlamak amacıyla kurulmuştu. Fonun amacı, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 47’nci maddesinde, “Bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigorta” olarak tanımlanıyor.

 

Ancak fondan işsiz kalan işçilerin yararlanabilmesi için getirilen şartlar oldukça ağır. Bu nedenle çok sayıda işsiz fondan destek alamıyor. Fon işçilerin değil, patronların derdine deva oluyor.

 

İŞÇİNİN PARASI PATRONA AKTARILIYOR

 

CHP’li Ağbaba’nın hazırladığı rapora göre, işsizlik ödeneğinden işini kaybedenlere yapılan ödeme 2016’da 4,5 milyar, 2017’de 4,9 milyar, 2018’de ise 5,9 milyar lira. Buna göre, 2016-2018 yılları arasında işsiz kalan işçilere fondan aktarılan tutar yalnızca 15,3 milyar lira. Buna karşın patronlara fondan verilen destek işçilerden daha çok. Patronlara 2016’da 7,4 milyar, 2017’de 8,2 milyar, 2018 yılında ise yüzde 134’lük artışla 17,5 milyar lira aktarıldı.

 

 

ÖDEDİKLERİNİN DAHA FAZLASINI ALIYORLAR

 

Raporda yer verilen İŞKUR verilerinde, patronların İşsizlik Sigortası Fonu’na prim olarak ödediği miktardan çok daha fazlasını kullandığı görülüyor. Patronların fona ödediği miktar 2016’da 6,6 milyar, 2017’de 7,8 milyar, 2018 yılında ise 9,3 milyar lira. Buna göre fona toplam 23,7 milyar lira ödeyen patronların son üç yılda fondan kullandıkları miktar 33,1 milyar lirayı bulmuş durumda. 2018 yılında ise patronlar fona ödedikleri prim tutarının iki katını fondan geri almış.

 

FONDAN YARARLANMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

 

Rapora göre, İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinin artırılması, ancak işçilerin bu haktan yararlanabilmesi durumunda bir anlam ifade ediyor. Bu nedenle fondan yararlanma koşullarının işçilerin lehine iyileştirilmesi talep ediliyor. Raporda, fondan yararlanma şartı olan son 3 yılda 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme zorunluluğunun 180 güne indirilmesi, kıdeme göre farklılaşan faydalanma sürelerinin uzatılması, fonun amaç dışı kullanımına son verilmesi gerektiği belirtiliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha