• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fransa Maliye Bakanı: Euro hiç olmadığı kadar tehdit altında

Fransa Maliye Bakanı: Euro hiç olmadığı kadar tehdit altında
0 0
Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin pek çoğunun ortak para birimi Euro'nun 'hiç olmadığı kadar tehdit altında bulunduğunun' altını çizerken, bunun çeşitli sebepleri olduğuna dikkat çekti.
21 Mayıs 2019 Salı 23:44

Sputnik'te yer alan habere göre, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı riskinin de bir etken olduğunu, ama ondan ziyade, Euro'nun sonunun geldiğini görmek isteyen Avrupa'daki aşırı sağcı liderlerin yükselişinin tehlike arz ettiğini söyleyen Le Maire, "Ortak para birimimiz bugün her şeyden önce siyaseten tehdit altında, zira Euro'nun ortadan kalktığını görme arzusunu saklamayan pek çok Avrupalı lider var" dedi. 

 

Hafta sonu düzenlenecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini Marine le Pen'in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin kazanması halinde olacaklara dair öngörülerini tekrarlayan Fransa Maliye Bakanı, bunun Euro'ya darbe indireceğini, Fransız ekonomisi ve sanayine zarar vereceğini savundu. 

 

AP seçimleri için yapılan anketler, Le Pen'in geçmişte Ulusal Cephe adını kullanan Ulusal Birlik partisini Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İlerleyen Cumhuriyet partisiyle başa baş gösteriyor. 

 

Bu manzara karşısında Le Maire "Milliyetçilerin Le Pen aracılığıyla 26 Mayıs'ta kazanmasının, finans ve Euro'nun istikrarı üzerine ciddi etkileri olur. Başlattığımız ekonomi ve sanayi politikaları ciddi yara alır" iddiasında bulundu. 

 

Kırılgan durumdaki Euro bölgesine üye ülkelerin ortak para birimini desteklemek için bütçe, bankacılık ve sermaye piyasası birlikleriyle ilgili ilave önlemler almaya çağıran Fransız bakan, böyle kararlar almanın zor olduğunu, ama alınmaması halinde de Euro'nun geleceğinin tehlikeye gireceğini söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha