• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

FT: AB olumsuz Türkiye ilerleme raporunu hasıraltı ediyor

FT: AB olumsuz Türkiye ilerleme raporunu hasıraltı ediyor
0 0
Göçmen krizinin çözümü için Ankara'nın desteğini isteyen AB liderlerinin Türkiye'ye üç temel konuda taviz vermeye hazır olduğu aktarıldı
23 Ekim 2015 Cuma 11:13
İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'deki ifade özgürlüğü koşullarının sert bir dille eleştirildiği ilerleme raporunu, göçmen krizi konusunda Ankara'nın desteğini alabilmek için 1 Kasım'daki seçimlerin sonrasına erteleyeceğini yazıyor.

Haberde, "Raporun ertelenmesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lehine görünüyor. Erdoğan'ın otoriter yaklaşımları göçmen krizi patlak verinceye kadar AB için önemli bir kaygıydı" deniyor.

Göçmen krizinin çözümü için Ankara'nın desteğini isteyen AB liderlerinin Türkiye'ye üç temel konuda taviz vermeye hazır olduğu aktarılıyor:

-Suriyeli mültecilerin Türkiye'de barındırılması için 3 milyar euro mali destek

-Üyelik müzakerelerine hız verilmesi

-Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılması için çalışmalar yapılması

Ancak haberde Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun sözleri hatırlatılıyor ve "Açıklamalar uzlaşmanın henüz kesin olmadığını gösteriyor" deniyor.
Sinirlioğlu dün yaptığı açıklamalarda AB'nin üzerinde durduğu planın henüz sadece bir taslak olduğunu ifade etmişti.

'ANLAŞMANIN GİZLİ MADDESİ' 

Financial Times haberinde Ankara'ya vaat edilen bir diğer konunun ise ilerleme raporu olduğu vurgulanıyor.
Gazeteye bilgi veren bir diplomat "Başta Türkiye'deki ifade özgürlüğü koşulları olmak üzere çok sayıda sert eleştiri içeren ilerleme raporunun ileri bir tarihe erteleneceği konusunda Ankara'ya teminat verildi" diyor.

Bilgiyi veren diplomat, ilerleme raporunun Avrupa Komisyonu'ndaki onay sürecinin hâlâ başlatılmadığını söyleyerek bu sürecin zaman alacağını vurguluyor.
Haberde AB'nin raporu erteleme kararından memnun olmayanların bulunduğu da ifade ediliyor.

Gazeteye konuşan bir AB büyükelçisi, "Rapor Sultan'ın buyruğuyla ertelendi. Hiç sağlıklı bir durum değil" yorumunu yapıyor.
Haber şöyle devam ediyor:

"Her ne kadar gelecek hafta raporun yayınlanma ihtimali çok düşük olsa da son karar Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'e ait olacak. Komisyon Başkanlığı sözcüsü, Juncker'in raporu 'en yüksek düzeyde basın ilgisini çekebileceği dönemde yayınlamayı tercih edeceğini' ifade etti."

Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyaretine de değinilen haberde "Bu ziyaret Avrupa'nın Türkiye'yle işbirliği yapma isteğini ortaya koyacak. Ancak Merkel Ankara'ya gitmektense İstanbul'u tercih etti. Bu tercih biraz da 1100 odalı Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde Erdoğan'la birlikte poz vermek istememesinden kaynaklanıyor" deniyor.

(BBC Türkçe)
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha