• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazeteci örgütleri ve HDP, ETHA’ya düzenlenen baskını kınadı

Gazeteci örgütleri ve HDP, ETHA’ya düzenlenen baskını kınadı
0 0
ETHA baskınında gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren DİSK-Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren ve TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.
16 Haziran 2019 Pazar 16:22

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından dün Etkin Haber Ajansı (ETHA) bürosuna baskın yapılmış ve aramalar sonrasında 6’sı gazeteci 7 kişi gözaltına alınmıştı. Baskın sırasında ETHA editörlerinden İsminaz Temel, Deniz Bakır ve Serdal Işık, muhabirler Havva Cuştan, Ozancan Sarı, Ceylan Yayınları çalışanı Gülçin Aykul ile birlikte ajans çalışanı Mehmet Acettin gözaltına alınarak, TEM Şubesi’ne götürülmüştü.

 

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, gazetecilerin gözaltı sürelerinin devam ettiği bilgisini paylaştı. Gazetecilerle dün akşam görüştüğünü kaydeden avukat Uçar, “Gözaltına alınırken herhangi bir işkenceye maruz kalmamışlar. Ama arama sırasında hukuksuzca birçok şeye el konulmuş. Ajans bilgisayarlarına, telefonlara, gazetelere el konulmuş; arama işlemi devam ederken ajansın internet sitesi için yayın yasağı çıkarıldı” dedi.

 

DOSYADA GİZLİLİK KARARI

 

Operasyonun gerekçesinin Atılım Gazetesi’nin “İstanbul Sokakta” ekinden kaynaklı yapıldığı bilgisinin kendilerine aktarıldığını söyleyen Uçar, “İstanbul Sokakta ekiyle bağı olduğu düşünülerek, ajans basılmış. O derginin içerisinde yer alan yazılarla ‘halkı isyana teşvik edici’ TCK’nin 312 maddesinden işlem yapıldığı söylendi. Gizlilik kararı olduğu için dosyanın içeriğini bilmiyoruz. İfade işlemlerinin hangi gün yapılacağına dair bir bilgi henüz paylaşılmadı” diye belirtti. Uçar, bugün de müvekkilleriyle görüşmeye gideceklerini söyledi.

 

‘ÖZGÜR BASIN ÜZERİNDEKİ BASKILAR KALDIRILMALI’

 

ETHA’nın basılarak, gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren DİSK-Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi. ETHA’nın en çok baskıya uğrayan haber kuruluşlarından biri olduğunu anımsatan Eren, “Birçok haber kuruluşu ve haber ajansı sürekli devletin baskısına uğruyor. Ona rağmen habercilik yapmaya çalışıyorlar. Özgür basın üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

 

‘SEÇİMDEN SONRA BASKILAR ARTABİLİR’

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Mayıs’ta açıklanan “yargı paketini” hatırlatan Eren, şöyle devam etti: “Bu paket açıklandığında zaten ciddiye almadık. Belki çıkardıkları reformla birkaç gazeteciyi dışarı çıkarabilirler. Çünkü kamuoyu ve batıdan çok tepki var. Bu açıklama seçim öncesi bir manevraydı, çünkü 17 yıldır var olan iktidar bu baskıları uyguluyor. Seçim sonrasında da gazetecilere yönelik baskıların artmasından endişe ediyoruz. Bir yalanla iktidarlarını sürdürüyorlar ve gerçeği yazanlara, söyleyenlere bu tür baskılar uyguluyorlar.”

 

Eren, gazetecilere yönelik baskıları hep birlikte dayanışma içinde mücadele edeceklerini belirtti.

 

ETHA’YA ÖZEL POLİTİKA

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, ETHA’ya yapılan baskının, Olağanüstü Hal (OHAL) sonrasında yapılan ilk ajans baskını olduğunu vurguladı. Durmuş, “Belki OHAL sonrasında gazete, ajans baskını olmadı ama gazetecilere yönelik baskılarda bir değişim de olmadı. Daha iki gün önce cezaevinden adli kontrol şartıyla bırakılan iki çalışanı ardından yeniden ETHA’ya operasyon yapılmasını özel bir politika olarak düşünüyorum. Gazetecilerin yaptıkları işlere bakılmaksızın, direkt yayın politikaları üzerinden gözaltına alınmaları, tutuklanmaları bu mesleği yapabilme konusunda ciddi sıkıntıları da beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

 

TGS olarak sürecin takipçisi olduklarını söyleyen Durmuş, “Arkadaşlarımızın bir an önce bırakılmasını istiyoruz” dedi.

 

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış, Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) yapılan polis baskınına ve gözaltına alınan gazetecilere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada ETHA’ya yapılan baskınla, AKP Hükümeti’nin özgür basına yönelik tahammülsüzlüğü bir kez daha gün yüzüne çıktığı belirtildi.

 

‘ETHA TEHDİTLERE RAĞMEN TAVİZ VERMEMİŞTİR’

 

ETHA’nın kurulduğu günden bugüne gözaltı, tutuklama, tehdit, saldırı ve benzeri birçok yıldırma yöntemine rağmen gazetecilikten vazgeçmemiş bir haber ajansı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “ETHA muhabirleri Suruç’ta, Cumartesi Annelerinin eylemlerinde, adliye koridorlarında, Kürdistan’da, fabrikalarda, inşaatlarda; yandaş medyanın gözlerini kapattığı, kulaklarını tıkadığı her yerde tüm tehditlere rağmen mesleklerinden taviz vermemiştir” ifadelerine yer verildi.

 

‘ETHA HABER YAZMAYA DEVAM EDECEKTİR’

 

Açıklamanın devamında şunlar aktarıldı: “Bu son gözaltı da ETHA’yı gazetecilikten vazgeçiremeyecektir. ETHA da özgür basın geleneğinin diğer tüm temsilcileri gibi haber yazmaya devam edecektir. Biz de gazetecilerin cezaevinde ya da sürgünde olmadığı bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz. İktidarın baskılarına, her türlü hak ve özgürlüğü ihlal eden uygulamalarına karşı birlikte mücadele edeceğiz. Bu kararlılıkla gözaltındaki gazetecilerin ve Atılım Gazetesi’nin eki İstanbul Sokakta Gazetesi’ni dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ESP Başkan Vekili Şahin Tümüklü ve SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeci’nin de aralarında olduğu ESP üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.”

 

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Etkin Haber Ajansı (ETHA) bürosuna yapılan baskın ve sonrasında çalışanların gözaltına alınmasını protesto etti.

Yazılı bir açıklamayla gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren ÖGİ, şunları kaydetti: “İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından dün Etkin Haber Ajansı (ETHA) bürosuna baskın yapılmış ve aramalar sonrasında 6’sı gazeteci 7 kişi gözaltına alındı. Baskın sırasında ETHA editörlerinden İsminaz Temel, Deniz Bakır ve Serdal Işık, muhabirler Havva Cuştan, Ozancan Sarı, Ceylan Yayınları çalışanı Gülçin Aykul ile birlikte ETHA çalışanı Mehmet Acettin gözaltına alınarak TEM Şubesi’ne götürüldü. Arama sırasında hukuksuzca ajans bilgisayarlarına, telefonlara, gazetelere el konuldu, aynı saatlerde ajansın internet sitesi için yayın yasağı çıkarıldı. Yine 13 Haziran günü Özgür Gelecek Gazetesi Bursa irtibat bürolarına polislerce baskın düzenlenerek gazetenin 3 muhabiri gözaltına alındığı ve büroda bulunan bütün materyallere de el konulduğu duyuruldu. Türkiye, dünyada en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülke konumuna geldi. Gazeteciler artık bu ülkede kendilerini güvende hissetmiyor.

 

Türkiye’de gazeteciler gazetecilik yaptığı için gözaltına alınıyor, tutuklanıyor ve cezalandırılıyor. Birçok gazeteci iltica etmek zorunda kaldı. Hedef haline getirilen gazeteciler saldırıya uğradı. OHAL bitti, ancak gazete, ajanslara yönelik baskı ve gazetecilere yönelik şiddet, gözaltı ve tutuklama hiç bitmedi. Birçok haber kuruluşu ve haber ajansı sürekli devletin baskısına uğruyor. Ona rağmen habercilik yapmaya çalışıyorlar. Özgür basın üzerindeki baskıların son bulmasını istiyoruz. İktidara biat etmeyen, boyun eğmeyen ve her türlü baskıya rağmen halktan aldığı güçle ayakta duran özgür basın asla susmadı ve susmayacak. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak gözaltına alınan tüm gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecilik suç değildir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha