• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Giyim ve deri ürünleri ile gıda ürünleri sektörlerinde üretim azaldı

Giyim ve deri ürünleri ile gıda ürünleri sektörlerinde üretim azaldı
0 0
Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen rakamlar sektörde iyileşmeye işaret ediyor.
1 Ekim 2020 Perşembe 13:03

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında hızlı ve güvenilir bir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) eylülde 52,8’e geriledi; ancak önceki aya göre sektörün faaliyet koşullarında iyileşmenin sürdüğüne işaret etti.

 

Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen rakamlar sektörde iyileşmeye işaret ediyor.

 

Böylece faaliyet koşulları son dört ay boyunca güçlenmiş oldu. Firmalar artan siparişler doğrultusunda, Şubat 2018’den beri en yüksek oranda istihdam artışı gerçekleştirdi.

 

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI eylül verilerine göre ise 10 sektörün çoğunluğunda faaliyet koşulları iyileşmeyi sürdürdü, ancak bazı alanlarda zayıflıklar devam etti.

 

Ana metal ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörleri büyümede başı çekerken, gıda ürünleri ile giyim ve deri ürünleri gibi sektörlerde faaliyet koşulları yavaşladı.

 

Üretim 10 sektörün sekizinde artış gösterirken, en hızlı üretim artışı kimyasal, plastik ve kauçuk kategorisinde gerçekleşti. Üretimi azalan sektörler giyim ve deri ürünleri ile gıda ürünleri oldu.

 

Türk lirasındaki zayıflığın yansıması olarak girdi maliyetleri enflasyonu son iki ayda artarak Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Benzer şekilde nihai ürün fiyatları da son iki yılın en hızlı artışını kaydetti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha