• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Güvenlik ve savunmaya yönelik harcamalarda rekor artış: 1 ayda 1 milyar 332 bin

Güvenlik ve savunmaya yönelik harcamalarda rekor artış: 1 ayda 1 milyar 332 bin
0 0
Hazine ve Maliye Bakanlığı, eylül ayı bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.
16 Ekim 2021 Cumartesi 13:16

Geçmiş aylarda en yüksek 7,2 milyar TL harcama yapılan bu harcama kalemi eylül ayında 11,1 milyar TL’ye fırladı. Güvenlik ve savunmaya yönelik harcamalar da rekor düzeyde arttı.

 

Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları, yapımı için bütçeden 2021 yılının en yüksek ikinci harcaması eylül ayında yapıldı. Haziran ayındaki 1 milyar 395 milyon liralık harcamanın ardından eylül ayında da harcama tutarı 1 milyar 332 bin lira oldu. Böylelikle dokuz aylık harcama toplama 6 milyar 482 milyon liraya ulaştı. Bu başlık altında en yüksek harcama toplam 2 milyar 475 milyon lira ile silah, araç, gereç ve savaş teçhizatına harcandı. 1 milyar 197 bin liralık da mühimmat alındı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan örtülü ödenek toplamı da 9 ayın sonunda 1 milyar 855 milyon liraya ulaştı. Ağustos ayındaki 336 milyon liralık rekor harcamanın eylülde geriledi. Ancak eylül ayında da örtülü ödenekten yapılan harcama tutarı 93 milyon lira oldu.

 

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan tasarruf genelgesinin öncekiler gibi olumlu etkisi olmadığı bütçe rakamlarında da görüldü. Mal ve hizmet alımlarında yıl rekoru kırıldı. Geçmiş aylarda en yüksek 7,2 milyar TL harcama yapılan bu harcama kalemi eylül ayında 11,1 milyar TL’ye fırladı. Bunda sağlık harcamalarının yapıldığı tüketime yönelik mal ve malzeme alımları etkili olurken su ve temizlik malzemesi, enerji, yiyecek, içecek ve yem, giyim ve kuşam alımlarına harcanan tutarlarda arttı.

 

Ağustos ayındaki 3,3 milyar TL’lik en yüksek harcamanın yapılmasının ardından eylül ayındaki harcama da 3 milyarı geçti. Dokuz ayın sonunda müteahhitlere aktarılan tutar 18,4 milyar TL’ye ulaştı.

 

Garanti ödemelerini yapan Karayolları Genel Müdürlüğü’ne aktarılan Hazine yardımları toplamı da 17,6 milyar TL’ye ulaştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha