• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Halkbank, ABD’deki duruşmalara katılmayı kabul etti

Halkbank, ABD’deki duruşmalara katılmayı kabul etti
0 0
İran’a yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank, hakkında ABD’de New York federal mahkemesinde açılan davadaki duruşmalara katılmayı kabul etti.
26 Şubat 2020 Çarşamba 11:25

15 Ekim’de başlayan dava sürecinde Halkbank ayrıcalıklı ve kısıtlı yargılandığı takdirde mahkemeye katılacağını açıklamış, ancak New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi bu yöndeki başvuruyu kabul etmemişti. ABD’li savcılar Halkbank’ın mahkemeye çıkmayı reddetmesi nedeniyle ağır para cezasına çarptırılmasını istemişlerdi.

 

Bunun üzerine Halkbank bir üst mahkemeye başvurmuş, üst mahkeme de kararını açıklayana kadar davanın askıya alındığını duyurmuştu. mahkeme daha sonra Halkbank’ın ‘ayrıcalıklı yargılanma’ talebini reddetmişti. Böylece duruşmalara tekrar başlanırken, Halkbank temsilcilerinin bunlara katılıp katılmayacağı merak konusuydu.

 

New York’taki mahkemede görülen davanın salı günü yapılan duruşmasında, Halkbank’ın avukatı Andrew Hruska, bankanın suçlamalar karşısında savunma yapma hakkından vazgeçmeyeceğini ve ‘mahkemenin yargılama yetkisi olmadığına dair itirazlarına devam edeceklerini’ belirtti.

 

Bankadan savunmasını yapmak için onay aldığını belirten Hruska, “Bu meseleye çözüm sağlandığına göre başlamaya hazırız” dedi. Bunun üzerine mahkemenin yargıcı Richard Berman, savunma yapmaya başlamadan önce Halkbank yönetiminden yazılı yetkilendirme almasını istedi.

 

Davanın bir sonraki duruşmasının 3 Mart’ta yapılacağı belirtildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha