• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hazine'nin 'tedbir'i yetmedi: Dolar 6, Euro da 7 lirayı aştı

Hazine'nin 'tedbir'i yetmedi: Dolar 6, Euro da 7 lirayı aştı
0 0
ABD'nin yaptırımlarıyla baş gösteren döviz krizine karşı ekonomi yönetiminden üst üste hamleler geliyor ancak bir neşter gibi soruna çare olamıyor.
17 Ağustos 2018 Cuma 16:11

Dolar, 6 lira seviyesinin altına düşünce AKP medyası "zafer manşetleri" atmaya başladı ancak alınan tedbirler kısa süreli tedavi etkisi yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının cuma günü açıkladığı yeni tedbir paketi de kısa süreli etki yaptı ve dolar bir anda 6 lirayı aştı. Euro da bir kez daha 7 liranın üzerine çıktı.

 

Güne 5,75 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru öğle saatlerinde yükselişe geçti, kur TSİ 12:40 civarında 6,23'ü gördü. Türk lirası bugün yüzde 5'e yakın değer kaybetti.

 

Kredi kanallarının açık tutulmaya devam edileceğini belirten Hazine Bakanlığı, kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımının dikkate alınmayacağını ve kredi kapama talebi yapılmayacağını duyurdu.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise perşembe günü 4 bine yakın yabancı yatırımcıyla gerçekleştirdiği tele konferansta mali disiplinden taviz verilmeyeceğine vurgu yaptı ve “Sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak” dedi.

 

İddialı bir tasarruf programı üzerinde çalışıldığını aktaran Albayrak yapısal reformların öncelikler arasında olduğunu, Merkez Bankası’nın mali politikalarla destekleneceğini ve para politikalarının tek başına enflasyonla mücadele etmek için yeterli olmayacağını vurguladı.

 

Hazine Bakanlığı tarafından bugün açıklanan yeni tedbirler paketi hakkında ise, "Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ülkemize karşı başlatılan ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomimizi daha güçlü temellere kavuşturmak amacıyla başlattığımız politikalarımızı sürdürürken, kurdaki yükseliş sonrası bankalarımızı ve reel sektörümüzü rahatlatmak için devreye aldığımız aksiyon planımızı uygulamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda özellikle reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbiri bugün itibari ile devreye alıyoruz" dendi.

 

Bankalar Birliği ile belirlenen tedbirler ile, her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilerek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı olarak önlem alınacağı belirtiliyor.

 

Bakanlık, alınan tedbirleri şöyle sıralıyor:

 

— Kredi kanalları açık tutulmaya devam edecektir.

 

— Firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecektir.

 

— Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacaktır.

 

— Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecektir.

 

— 8 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yaşanan ekonomik ortam nedeni ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi'ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecektir. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecektir.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha