• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hazine son 2 yılın dış borcunu 5 ayda aldı; Ekonomist Uğur Civelek: Bu, Hazine’nin beyaz bayrak sallamasıdır

Hazine son 2 yılın dış borcunu 5 ayda aldı; Ekonomist Uğur Civelek: Bu, Hazine’nin beyaz bayrak sallamasıdır
0 0
Bütçe disiplini evlere şenlik. Sadece ilk 5 ayda Hazine’nin edindiği dış borç 2017 ve 2018 yılı boyunca edinilen dış borcu yakaladı. 15 yıldan beri ilk kez mayıs ayında faiz dışı açık verildi.
14 Haziran 2019 Cuma 16:13

Hazine ve Maliye Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin bütçe nakit gerçekleşmelerini açıklarken karamsar bir tablo ortaya çıktı.  

 

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre rakamlar, “gelecek nesillerin sırtına kamu borcu bırakılacağını” gösteriyor.
 

Buna göre, 2019’un sadece ilk 5 ayında hazine 361,1 milyar lira gelir elde ederken, 428,8 milyar lira gidere katlandı. Böylece hazinenin nakit açığı 66,7 milyar lira olarak gerçekleşti. 

 

Ekonomist Uğur Civelek, "Bu, Hazine’nin beyaz bayrak sallamasıdır" yorumu yapıyor.

 

Bu tutar borçlanmayla finanse edilirken, son dönemde kamu borcunun sert şekilde arttığının gözlendiği kaydediliyor. 

 

Hazine sadece bu yılın ilk beş ayında 2018 boyunca alınan borçtan fazlasını almış. Sadece beş ayda ise 2017 ve 2018’de edindiği toplam dış borç kadar dış borçlanmış...

 

Haberde, resmi verilerle borç skalası şöyle aktarılıyor:

 

2017 yılı boyunca: 12,4 milyar TL

 

2018 yılı boyunca: 4,8 milyar TL

 

2017-2018 boyunca alınan toplam dış borç: 17,2 milyar TL

 

2019’un ilk 5 ayında: 16,8 milyar TL

 

Hazine’nin en önemli gelirinin vergiler olduğu belirtilen haberde, ekonomik kriz yüzünden vergi toplamakta zorlandığına dikkat çekiliyor:

 

“Yurttaş gelir elde edemeyince gelir vergisi, şirketler kar edemeyince kurumlar vergisi hasılatı düşüyor. Dahası vergi hasılatının yarıdan fazlası harcamalar üzerinden tahsil ediliyor. Ancak yurttaşın tüketimi kısılınca hazine KDV, ÖTV vb harcama vergilerini toplayamıyor. Buna karşılık iktidar koltuğunu korumak için hazine yönetimi seçim ekonomisi uyguladı. Bütçe giderlerine hiç ara verilmedi. Hazine’nin 2018’in ilk 5 ayındaki gideri 324,5 milyar liraydı. Buna karşılık bu gider bu yıl ilk 5 ayda yüzde 32’den fazla artışla 429 milyar lirayı buldu. Ancak gelirler enflasyona rağmen aynı oranda artmadı. 2018’in ilk 5 ayında 310 milyar lira gelir tahsil eden hazine bu yıl sadece 361 milyar lira gelir tahsil etti.”

 

Haberde, Hazine’nin 2019 yılında bir ilk daha başararak mayıs ayında da faiz dışı açık verdiğinin altı çiziliyor. 

 

Veriler, 2018 mayıs ayında bütçenin 25,8 milyar TL faiz dışı fazla verirken, 2019 mayıs ayında fazla veremediği ve 15 yıldır ilk kez açık verdiğinii ortaya koyuyor. Mayıs ayı faiz dışı açık 6,1 milyar lira olarak gerçekleşmiş durumda.

 

Ekonomist Uğur Civelek, durum analizi yaparken, “Küresel düzeyde geçen yılın son çeyreğinde İran konusunda, ticaret savaşları konusunda bir mola verildi. O ortamda hazine dış borçlanmaya yüklendi. Bütün yıllık hedef o dönemde gerçekleştirildi. O dövizler de kamu bankalarına devredildi ki dolar bastırılsın. Bugüne gelindiğinde borç ödemesinin yüzde 20 daha fazlasını borçlanıyorlar. Çünkü başka türlü çarkı döndüremediler” yorumunu yapıyor.

 

Civelek, finansman ihtiyacının nasıl finanse edildiğini ise şöyle açıklıyor:

 

1- Dış borçlanma öncelikle devreye sokuldu

 

2- İç borç dışı kaynaklara yüklenildi, Merkez Bankası’nın karpayını almak, işsizlik fonundan kaynak transfer etmek gibi 

 

“Bu sayede piyasada likidite bırakarak piyasayı canlandırmaya çalışıyorlar. Ancak buna rağmen büyümeye tesiri olmadı bu politikanın” diyen Civelek, “Nisan ayından itibaren ekonomi yine daralma eğilimine girdi. üstelik bu bütçeye yine olumsuz yansır. Yapılanlar bütçe açığını bırakın kapatmayı orta vadede yeniden azdıracaktır. Borç ödemesinin yüzde 20 üzerinde borçlanması eninde sonunda hazinenin beyaz bayrak sallamasıdır” görüşünü dile getiriyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha