• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Her bin kişiye düşen araç sayısında Türkiye son sırada: AB ülkelerinde durum ne?

Her bin kişiye düşen araç sayısında Türkiye son sırada: AB ülkelerinde durum ne?
0 0
Son yıllarda ciddi şekilde artan ÖTV oranları, vatandaşların önünde araba satın almaları konusunda büyük bir engel olarak duruyor.
24 Eylül 2021 Cuma 13:58

Türkiye’de yıllardır süren ekonomik istikrarsızlık, Türk Lirasının değer kaybetmesine ve döviz kurlarının yükselmesine neden olmaya devam ediyor. Ekonomik olarak zor bir süreçten geçen Türkiye, yaşanan tahribatı da vatandaşlarından çıkartmaya devam ediyor. Yüksek vergi fiyatları ve enflasyon araba ücretlerine de yansıyor. Yüksek ÖTV oranları Türkiye’De araba satin almayı zorlaştırıyor. Peki, Türkiye’de bin kişiye düşen araba sayısı kaç? Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde durum ne?

 

Türkiye acı gerçekleri ile yüzleşmeye devam ediyor. Son yıllarda ciddi şekilde artan ÖTV oranları, vatandaşların önünde araba satın almaları konusunda büyük bir engel olarak duruyor. AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Türkiye, Avrupa’da bin kişiye en az arabanın düştüğü ülkeler arasında yer alıyor. Bu alanda zirvede ise Lüksemburg bulunuyor.

 

AB’DE LÜKSEMBURG ZİRVEDE: SON SIRADAKİ TÜRKİYE İLE UÇURUM VAR

 

Eurostat’ın yayımladığı verilere göre 2019 yılında, AB ülkeleri arasında bin kişiye en fazla arabanın düştüğü ülke Lüksemburg oldu. AB’de asgari ücretin en yüksek olduğu Lüksemburg’da bin kişiden 681’inin arabası var. Listenin en tepesinde ise Lihtenştayn var. AB üyesi olmayan küçük Avrupa ülkesinde her bin kişiden 781’inin arabası var. AB’nin dev ülkeleri arasında yer alan İtalya, bu alanda listenin 3. sırasında konumlanmış durumda. Çizme’de her bin vatandaştan 663’ü araba sahibi. Avrupa’da kişi başına en fazla arabanın düştüğü diğer ülkeler ise şu şekilde: Güney Kıbrıs (645), Finlandiya (642), Polonya (642) ve Estonya (598).

 

 

Kişi başına en az arabanın düştüğü ülke Türkiye oldu. Eurostat’ın verilerine göre, 2019 yılında Türkiye’de her bin kişiden 150’sinin arabası bulunuyor. Bu alanda Türkiye’nin ardından 250 araba ile Makedonya geliyor. AB üyesi ülkeler arasında ise son sırada Romanya bulunuyor. Romanya’da her bin kişiden 357’sinin arabası mevcut.

 

‘’TÜRKİYE OTOMOBİL SATIN ALMAK İÇİN DÜNYANIN EN PAHALI ÜLKESİ’’

 

Otomobiller üzerine haber paylaşımları yapan “Jalopnik” isimli internet sitesinin editörlerinden David Tracy, Türkiye’yi otomobil satın almak için dünyanın en pahalı yeri olarak lanse ediyor. Tracy, yayımladığı makalede Türkiye’deki yüksek vergi oranları karşısında şok olduğunu dile getirmişti. Türkiye’deki vergiler dünyanın ülkelerinin de dikkatini çekmeye devam ediyor.

 

KAYNAK: KRONOS HABER - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha