• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hollanda'da koronavirüsten etkilenen sektörlere yönelik destek paketi 3 ay daha uzatıldı

Hollanda'da koronavirüsten etkilenen sektörlere yönelik destek paketi 3 ay daha uzatıldı
0 0
Hollanda hükümeti, koronavirüs salgını nedeniyle mali sıkıntı yaşayan girişimcileri desteklemek amacıyla 17 Mart'ta açıklanan acil destek paketinin üç aya daha uzatılmasına karar verdi.
20 Mayıs 2020 Çarşamba 17:34

Hükümet, yaklaşık 20 milyar euroluk destek paketine ek olarak, 1 Haziran'dan itibaren, 13 milyar euro daha tahsis edecek. Hükümete göre, Hollanda koronavirüs krizinde yeni bir aşamaya girdi ve ekonominin hızlı bir şekilde toparlanması umudu ortadan kalktı.

 

Bu nedenle, durgunluğun etkilerin azaltılması, iflas ve ilten çıkarmaların önlenmesi için, eğlence, ikram, fuar, kültür - sanat kurumları ve KOBİ'lerin desteklenmesi için 13 milyar euro daha tahsis edildi.

 

Salgın nedeniyle gelir kaybı en az yüzde 30 olan ve çalışan sayısı 250'ye kadar olan şirketler için 20 bin euroluk yeni bir yardım planı uygulanacak. En az yüzde 20 ciro kaybı yaşayan şirketlerin ücret maliyetlerinin yüzde 90'ı da devlet tarafından karşılanacak.

 

Yeni yardım paketi kapsamında, şirketlere işten çıkarmalar nedeniyle uygulanan para cezası da iptal edildi. İlk pakette, personelin işine son veren şirketlerin, aldığı desteği yüzde 50 cezayla geri ödemesi koşulu getirlmişti.

 

Hollanda Hıristiyan Sendikalar Konfederasyonu (CNV), iptal kararına tepki göstererek, bunun çalışanlara yönelik bir darbe olduğunu savundu. CNV'ye göre, bu adımla birlikte rekor sayıda işsizliğin kilidi açılmış oldu.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha