• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İmalat sektöründe küçülme 16’ncı ayda da devam etti

İmalat sektöründe küçülme 16’ncı ayda da devam etti
0 0
İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) temmuzda 46.7’ye gerileyerek sektörde daralmanın 16’ncı ayda da devam ettiğini gösterdi. Üretimdeki daralma güç kaybederken ihracat siparişleri yatay seyretti, fiyat artışları ise yavaşladı.
1 Ağustos 2019 Perşembe 10:50

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, haziranda 47.9 değerini almıştı. Endekste 50’nin altı küçülmeye, üzeri seviyeler büyümeye işaret ediyor.

 

Sektörün yeni siparişlerindeki daralmanın hızı iç talepteki gerileme nedeniyle arttı. İhracat siparişleri ise yatay seyretti.

 

Yeni siparişler alt endeksi temmuzda 46.9’dan 44.2’ye geriledi. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi temmuzda 50.6’dan 50’ye indi.

 

İhracat siparişlerindeki görece olumlu görünüm bazı imalatçıların üretimi artırmasını ve üretimdeki daralmanın hafiflemesini sağladı. Üretim alt endeksi temmuzda 46.3’ten 47.2’ye yükseldi.

 

İmalatçılar üzerindeki enflasyon baskıları temmuzda hafifledi. Girdi fiyatlarındaki artış devam etse de art arda ikinci defa güç kaybetti ve tarihsel ortalamanın altında kaldı. Fabrika çıkış fiyatları ise beş ayın en düşük seviyesinde oldu.

 

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha