• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

IMF’den Türkiye güncellemesi: Büyüme yüzde 6; enflasyon hedefin üstünde

IMF’den Türkiye güncellemesi: Büyüme yüzde 6; enflasyon hedefin üstünde
0 0
Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye’nin ekonomisinin 2022’den itibaren yıllık yaklaşık yüzde 3.5 büyüme trendine geçmeden önce 2021’de yüzde 6 büyüyeceğini tahmin ettiğini açıkladı.
26 Ocak 2021 Salı 11:21

IMF 4. madde kapsamında düzenlediği görüşmeler sonrasında yayınladığı raporda Ankara’ya Covid-19 salgınıyla mücadele için ek canlandırma önlemleri uygulaması çağrısında bulundu.

 

Kuruluş, ekimde yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2021’de yüzde 5 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm raporunun güncellenmiş hali bugün yayınlanacak.

 

IMF, büyüme tahminini yüzde 6’ya revize etmesinin nedenlerinin aşılamanın başlaması, Türkiye’nin ticari ortaklarının ekonomik büyümelerinde yaşanan toparlanma ve 2020’nin sonundaki olumlu momentumun devam etmesi olduğunu açıkladı.

 

Kuruluş, Türkiye’nin 2020’de milli gelirinin yüzde 2.5’i kadar doğrudan mali önlem açıkladığını ancak daha fazla ‘hedef odaklı ve geçici’ mali destek gerektiğini belirtti.

 

IMF’nin raporunda “Türkiye’nin 2021’de (ekonomiye) desteği artırmak için muhtemelen GSYH’nin yüzde 1’i kadar mali olanağı var” dendi. IMF zor durumdaki hanelere ve kayıt dışı ya da kendi namına çalışanlara sağlanacak ek sosyal yardımların salgından en fazla etkilenenleri destekleyebileceğini de belirtti.

 

IMF aynı zamanda Türkiye’de enflasyonun 2021’in sonuna doğru hafif düşeceğini ancak hedefin üstünde kalacağını da belirtti. Türkiye’nin cari işlem açığının, altın ithalatında düşüş ve turizmde yaşanan hafif iyileşmenin etkisiyle GSYH’nin yüzde 3.5’ine düşmesi bekleniyor.

 

Ancak, IMF düşük döviz rezervinin beraberinde yüksek dış finansman ihtiyacı ve yüksek yurtiçi döviz mevduatının Türkiye’yi şoklara ve risk iştahında yaşanacak değişimlere dair kırılgan bırakabileceğini de ifade etti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha