• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran’dan soğan ithalatı başladı

İran’dan soğan ithalatı başladı
0 0
İran’dan soğan ithalatı başladı. İran soğanı Van’dan Türkiye’nin çeşitli kentlerine TIR’larla gönderiliyor. İran soğanı Van’da 4 liradan, yerli soğan ise 5 liradan satılıyor.
12 Şubat 2019 Salı 10:52

Soğanın kilosunun kasım ayından itibaren 7 liraya kadar yükselmesi sonucu önlem arayışına giren hükümet zamları stokçuluğa bağlamıştı. Bu kapsamda çok sayıda soğan deposuna baskın düzenlenerek kontroller yapılmıştı.

 

2018’de yüzde 184 ile fiyatı en çok artan ürün kuru soğanda gümrük vergisi 28 Şubat’a kadar sıfırlandı.

 

Yaklaşık 10 gündür İran’dan soğan geldiğini belirten işçiler, günde üç dört TIR’ın sınırdan geçiş yaptığını ve her TIR’ın ortalama 22-23 ton aldığını belirtti. İran soğanı Van’a giriş yaptıktan sonra Türkiye’nin diğer kentlerine gönderiliyor. 

 

Toptan satış fiyatı 3 lira

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, soğanın toptan satış fiyatının 3 lira civarında olduğunu söyledi.  

 

Manavlar ithal soğanı kalitesiz buldu

 

Öte yandan İran soğanına Van’da rağbet hayli az.

 

Manavlar İran soğanının kalitesiz olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Fire çok. Bir torba soğanın çoğunu bozuk veya yumuşamış olduğu için eliyoruz. Yerli soğan daha iyi ve kaliteli. Belki bekleme süreleri olduğu için bu sorunlar yaşanıyor.“

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha