• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstihdam daraldı, saatlik iş gücü maliyeti arttı

İstihdam daraldı, saatlik iş gücü maliyeti arttı
0 0
İstihdam endeksi ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,6 azaldı.
24 Mayıs 2019 Cuma 16:00

İstihdam endeksinin en fazla düştüğü sektör ise yüzde 26,4  oranı ile inşaat sektörü oldu. Yine saatlik işgücü maliyetinde ise yüzde 27,1 oranında artış kaydedildi. 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019'un ilk çeyreğinin iş gücü girdi verilerini açıkladı. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,6 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 4,4, inşaat sektöründe yüzde 26,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 6,9 azalış gerçekleşti.  

 

ÇALIŞILAN SAAT ENDEKSİNDEKİ AZALIŞ YÜZDE 10'A DAYANDI

 

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi, 2019 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,9 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 5,8, inşaat sektöründe yüzde 29,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 7,6 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 1,0, inşaat sektöründe yüzde 10,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 1,1 azaldı.

 

SAATLİK İŞ GÜCÜ MALİYETİ YÜZDE 27,1 ARTTI

 

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyeti endeksi, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 27,1 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 24,3, inşaat sektöründe yüzde 34,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise  yüzde 25,5 gibi bir artış sağlandı. Saatlik işgücü maliyeti endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,1 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 6,5, inşaat sektöründe yüzde 13,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise  yüzde 7,8 artış kaydedildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha