• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Karahan: 2018’de daha yavaş bir ekonomik performans gelecek

Karahan: 2018’de daha yavaş bir ekonomik performans gelecek
0 0
Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Hatice Karahan, 2017 yılında sağlanan teşviklerin bir miktar azalmasına da paralel olarak büyümenin bu yılki yüzde 6-7 bandından, önümüzdeki yıl yüzde 4-5 bandına gerilemesini beklediğini söyledi.
15 Aralık 2017 Cuma 15:21

Karahan BloombergHT TV’nin canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, enflasyonun hedeflerin üzerinde olduğuna dikkat çekerek, “Talebin canlı olduğu bir ortamda elbette enflasyonist baskılar da gündemde olacaktır. Ancak 2018’de 2017’den daha yavaş bir ekonomik performans gelecek, şahsi kanaatim yüzde 4-5 bandı” dedi.

 

Yatırımların büyümeye ‘hoş bir katkı’ yapmaya başladığına da dikkat çeken Karahan şöyle devam etti: “Makul bir büyüme oranını yakalayacağımızı düşünüyorum. Büyümeye tüketimden katkı bu yılki kadar olmasa da sürecek; güvenin toparlanması ve varılan kapasite kullanım oranları düşünüldüğünde yatırımlar da büyümeye katkı sağlamaya devam edecek. Mevcut teşviklerin devreden yavaş yavaş çekilmesi daha doğrusu eskisi kadar olmadığı bir ortamda bir miktar daha yavaş bir büyümeyle karşılaşacağımızı düşünüyorum.”

 

‘Potansiyelimizin üzerinde bir büyüme’

 

Enflasyonun hedeflerin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çeken ve Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı para politikalarının bir süre daha devamını beklediğini de belirten başdanışman, TCMB’nin dün Geç Likidite Penceresi’nde yaptığı 50 baz puanlık artışı nasıl değerlendirdiğine yönelik bir soruya ise şöyle yanıt verdi: “Tahminler geniş bir yelpazedeydi ancak piyasa beklentilerinden daha düşük bir karar oldu… TCMB şunu düşünmüş de olabilir. Yüzde 11.1 büyüdük üçüncü çeyrekte ve yıl geneline baktığımızda yüzde 6-7 bandında yüksek bir büyüme ile, potansiyelimizin üzerinde bir büyüme ile karşı karşıyayız. Bu açıdan TCMB kararını değerlendirecek olursak talebin ekonominin bir miktar daha yavaşlayacağı beklentisinden yola çıkılarak bu karar alınmış olabilir.”

 

Karahan, TCMB metininde yer alan “Gerektiğinde ek sıkılaştırma yapılacaktır” ifadesinin de önemli bir vurgu olduğuna dikkat çekerken, “Sıkı para politikasının bir süre daha devam edeceğini anlıyoruz ve bu şekilde bekliyorum” dedi.

 

‘Birtakım teşvikler ön planda’

 

İşsizlik verilerine ilişkin ise Karahan, şöyle konuştu: “İlk kez ağustosta başladı… Yaratılan istihdamın yeni işgücünün önüne geçtiği bir tablo devam ediyor. Eylülde de böyle; bu matematiksel açıdan önemli. Kabaca öne geçmesi gerekiyor ki işsizlik oranımız düşsün. İstihdamda üçüncü çeyrek büyüme hızının getirdiği etki var. Teşviklerin istihdam seferberliğinin de etkilerini görüyoruz.”

 

Karahan maliye politikasında disiplinden taviz verilmesinin beklenmemesi gerektiğine de dikkat çeken , “Maliye politikasında 2017’de daha gevşek bir politikayla karşı kaşıyaydık. Şu anda istihdam politikasıyla ilgili birtakım teşvikler ön planda. Hesaplamalara bunlar da dahil edilecektir; buna karşın 2017 kadar gevşemiş bir maliye politikası beklemiyorum. Aksine mali disiplinde kararlılığın devam ettiğini görüyoruz. Türkiye ekonominin önemli bir çıpası ve devamlılığı önemli bu politikanın devamını bekliyorum.”

 

Başdanışman ayrıca Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda iyimser olduğu Gümrük Birliği genişlemesi adına atılabilecek adımların olduğu ve bu modernizasyonun her iki kesim içinde önemli bir fırsat olabileceğini de söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha