• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kasapları 'şarbon' ve zam vurdu: Satışlar yüzde 70 düştü

Kasapları 'şarbon' ve zam vurdu: Satışlar yüzde 70 düştü
0 0
Döviz krizi ile boğuşan Türkiye, son haftalarda patlak veren 'şarbon' skandalı ile de ciddi sorun yaşıyor.
14 Eylül 2018 Cuma 14:39

Birçok ilde şarbon karantinası uygulanırken ete gelen yüzde 10 zamla birlikte kasaplar da satışlarda krize girdi.

 

Sözcü'nün haberine göre, Bakırköy’de yıllardır kasaplık yapan Fahrettin Ensari, şarbon hastalığının gündeme gelmesinden bu yana vatandaşların kırmızı etlere karşı tereddütlü yaklaştığını söyleyerek “Sadece kırmızı et satışlarımız değil, beyaz et satışlarımız da düştü. Vatandaş korkuyor” diyor.

 

Kırmızı ve beyaz et satışının düşmesinde en büyük sebebinin “Şarbon” olduğunu söyleyen Ensari, “Diğer üç nedenden birisi ekonominin kötü gidişatıdır. İnsanların cebinde para yok. Et ve tavuk yemek adeta bir lüks haline geldi. Şarbon korkusu ve pahalılık, balık mevsiminin açılmasıyla vatandaşı balığa yöneltti. Diğer etken ise kurban bayramından yeni çıkmış olmamız. Vatandaş kurban kesemese bile bir şekilde evine et girdi. Kurban kesen vatandaşlar ise, gelecek bayrama kadar o etlerle idare ediyor” ifadesini kullanıyor.

 

Kadıköy’de hizmet veren kasap İlhan Öykenek de, şarbon hastalığının hem vatandaşı hem de kendilerini etkilediğini söyleyerek, “Satışlarımız yüzde 70 düştü. Zaten vatandaşlar et alamıyordu. Şimdi alabilen de bu güvensizlikten dolayı almıyor. Biz çareyi belge asmakta bulduk. Müşteriye bu belgeleri gösteriyoruz. Ne yazık ki yine de çok etkili olmuyor" diye konuşuyor.

 

Bir diğer esnaf Ahmet Özaslan ise “Neredeyse hiç satış yapamaz hale geldik" derken "Bunun sebebi sadece ithal edilen etler mi bilemiyorum ancak birileri çıkıp gerçekçi açıklamalar yapmalı. Sadece kırmızı et değil, beyaz et için de aynı söylentiler başladı. Durumumuz gerçekten çok zor” görüşünü dile getiriyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha