• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Koç'tan yeni kapitalizm eleştirisi: Mevcut yapı sürdürülemez

Koç'tan yeni kapitalizm eleştirisi: Mevcut yapı sürdürülemez
0 0
'Gerçek sorun kapitalizmdir' diyen Koç'tan yeni çıkış
10 Aralık 2015 Perşembe 07:35

G20 zirvesinde kapitalizm çıkışıyla çok konuşulan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, eleştirilerine devam ediyor. 

 

Yeni çağın getirmiş olduğu sorunları eski düşünce sistemleriyle çözmenin mümkün olmadığını söyleyen Koç, "Yeni bir modele ihtiyacımız var” dedi.

 

Koç Holding kurumsal yayını Bizden Haberler’e konuşan Koç, eleştirilerini şöyle sürdürdü: 

 

“Büyümeden elde edilen kazanımlar toplumun tüm kesimlerine fayda sağlayacak şekilde yaygınlaştırılmalı ve sosyal kalkınmaya hizmet etmeli. Bu da ancak ekonomik ve sosyal politikaların birarada gözetilerek tasarlanmasıyla gerçekleşebilir. Örneğin ekonomi politikaları, istihdam ve eğitim politikalarıyla birlikte değerlendirilmeli. Bu da ancak ve ancak politika geliştirmede aktif bir sosyal diyalog ve ilgili tüm tarafların katılımıyla mümkün. İş dünyası, işçi kuruluşları, sivil toplum ve üniversiteler bu süreçlerde etkin olmalı.”

 

Sorunun büyüyememekten ziyade, büyümenin adil ve eşitlikçi bir şekilde paylaşılamamasından kaynaklandığını ifade eden Koç şöyle devam etti:

 

“Mevcut yapının sürdürülemez olduğunu kabullenerek, kapitalizmi yeniden düşünmemiz gerekiyor. Bir başka ifadeyle, kapitalizmin kendini yeniden keşfetmesi, yeni bir dinamizm ortaya koyarak dünyamızı bir dönem daha ileriye taşıyacak bir yapıya dönüşmesine ihtiyaç duyuluyor.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha