• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Konutta veresiye dönemi başladı

Konutta veresiye dönemi başladı
0 0
Ekonomik krizin Türkiye'yi etkilemeye başladığı son birkaç yılda, en fazla etkilenen ve kurtarılması için kamudan en fazla pay ayrılan sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor.
19 Mayıs 2019 Pazar 12:11

Özellikle İstanbul'daki rantın önemli bir kısmını oluşturan, AKP'nin 17 yıllık hikayesinde ve ekonomik büyümede bir katalizör işlevi gören inşaat sektörü şimdilerde durma noktasına gelmiş vaziyette. 

 

Hatta çok sayıda büyük inşaat firması iflas bayrağını çekerken, çöküşte sürekli artan kurun, yükselen konut kredi faizlerinin ve tüketicinin güveninin azalması bu tablonun oluşmasında büyük rol oynadı. 

 

Müteahhitler ellerinde satamadıkları konutlarla kalırken, stokları eritebilmek için, 'evi şimdi al bir yıl sonra öde' kampanyası başlattı.

 

Karar Gazetesi'nin haberine göre, darboğazı aşmak isteyen şirketler satış kampanyaları başlattı, kiralama modeline geçti ve teslim edilen projelerin peşinat ve taksitlerinin bir yıl sonra istenmesi uygulamasına geçti. 

 

Habere göre, gayrimenkul sektörü zor bir dönemden geçiyor. En son açıklanan TÜİK verilerine göre, konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında azalarak 84 bin 303 oldu. Faiz oranlarındaki yüksek seyir, konut satışlarının düşmesindeki ana nedenlerden biri olarak öne çıktı. Vatandaş bankalardaki kredi oranlarının el yakması nedeniyle ya ev almaktan vazgeçti ya da inşaat firmalarının yaptığı senetli satışları gündemine aldı.

 

Konut kredisi faizlerinin geçtiğimiz hafta 4 puan daha artarak ortalama yüzde 2.1’leri görmesi rakamlara da ciddi şekilde yansıdı. Bazı markalı konut projeleri bile bu kriz döneminde artık satış yerine kiralama modeline bile geçti. Bunun akabinde bazı konut markaları da kampanyalara soyundu. Bu kampanyalar içinde en çok dikkat çeken ise şimdi al seneye öde kampanyası oldu. Sur Yapı, ev sahibi olmak isteyenlere uygun vade seçeneklerinin yanı sıra ödemelere tam bir yıl sonra başlama fırsatı sağlayan yeni bir kampanya başlattığını duyurdu.

 

Ekonomist ve gazeteci Emin Çapa ise, krizin en çok inşaat sektörünü vurduğunu belirtti. 

 

Bu arada nisan ayı verilerine göre, konut fiyatları ilk kez düşüşe geçti. 

 

Paraanaliz'de yer alan habere göre Merkez Bankası tarafından ocak dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

 

2009 ölçüm tarihinden bu yana ilk kez İstanbul’da konut fiyatlarında yüzde 1.7’lik düşüş yaşandı. Enflasyondan arındırıldıktan sonra hesaplandığında yani reel olarak uzun zamandır gerileyen fiyatlar, bu kez nominal olarak da düşüşe işaret etti.

 

Türkiye’deki konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilerek, kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan KFE (2017=100), şubatta bir önceki aya göre yüzde 0.96 artarak 108.83 oldu.

 

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.81 artan KFE, aynı dönemde reel ise olarak yüzde 13.26 azaldı. Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, şubatta bir önceki aya göre İstanbul’da yüzde 0.50 azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1.24 ve 1.53 artış gözlendi.

 

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre İstanbul’da yüzde 1.70 azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2.20 ve 5.05 artış görüldü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha