• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kredi kartı aidatları yıllık 6 milyar lirayı aştı, tüketici örgütleri düzenleme talep ediyor

Kredi kartı aidatları yıllık 6 milyar lirayı aştı, tüketici örgütleri düzenleme talep ediyor
0 0
Yaşanan ekonomik kriz, vatandaşın cebini de olumsuz etkiliyor. Sıcak para piyasada dönmeyince vatan da kredi kart borcu bataklığına saplanıyor. Türkiye gibi ülkelerde kredi kartı kullanımı da her geçen gün artış yaşanıyor.
26 Mayıs 2019 Pazar 21:01

Tüketici örgütlerine göre, kredi kartı aidatında yıllık alınan toplam miktarın altı milyar lirayı aştı. Örgütler, .u durumun tüketicileri mağdur etmesi nedeniyle yeni düzenleme yapılmasını talep etti.

 

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun AA’da yer alan haberdeki görüşlerinde, yeni Tüketici Kanunu’nun 31. madde 3. fıkrasıyla, tüketicilere aidatsız kart verme zorunluluğu getirildiğini anımsattığı görüldü.

 

Tüketicilerin bankaların kendilerine bu şekilde kart sunma zorunluluğunu bilerek aidat ödemeyebileceğini anlatan Ağaoğlu, şöyle dedi:

 

“Bankalar Tüketici Kanunu’nun kendilerine zorunlu olarak yüklediği aidatsız kart sunma işlemini yapmamakta, ağırdan almaktadır. Durumu bilmeyen milyonlarca kart hamili de bankaların çağrı merkezlerini arayarak kart ücretini sildirmek için mücadele ediyor. Bazı bankalar bu dakikadan itibaren tüketiciyle pazarlık yapıyor.”

 

Paraanaliz'in aktardığına göre, Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz da kredi kartının Türkiye’deki en ciddi tüketici sorunlarından olduğunu söyledi.

 

Yılmaz, Türkiye’de 67 milyon kredi kartı bulunduğunu belirterek, “Bu kartlar üzerinden her yıl 100 liradan 500 liraya kadar varan aidat alınıyor. Burada banka, şirket herkes kazançlı, tek mağdur tüketicidir” diye konuştu.

 

Kredi kartı aidatı alınmasına karşı olduklarını anlatan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

 

“Ortalama bir kredi kartından yıllık 100 lira aidat alınırsa 6 milyarın üzerinde gelir elde ediliyor. Yani bu çok ciddi bir rakamdır, tüketiciyi mağdur etmektedir. Tüketicilerimiz kredi kartlarıyla ilgili derneğimizi arayarak çaresiz şekilde ne yapacağını sormaktadır. Kredi kartı aidatı konusu yasal olsa dahi hukuki dayanaktan yoksundur. Bu konuda yeni düzenleme bekliyoruz. Banka kartları üzerinden alınan aktif ve gecikme faizleri yüksektir. Bu onların tüm masraflarını karşılamasına rağmen ayrıca yıllık kart ücreti alınması katlamalı bir para alma şeklidir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha