• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kriz derinleşiyor: 'İlaçlara yeni zam geliyor'

Kriz derinleşiyor: 'İlaçlara yeni zam geliyor'
0 0
İlaçlara yapılacak zam beklentisi öncesi birçok ilacın piyasada bulunmaması ilaç krizini derinleştiriyor. Kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklar için vatandaş eczane eczane ilaç arıyor.
18 Şubat 2020 Salı 16:25

İlaçlara yapılacak zam beklentisi öncesi birçok ilacın piyasada bulunmaması ilaç krizini derinleştiriyor.

 

Kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklar için vatandaş eczane eczane ilaç arıyor.

 

Eczanelerde şubat ayı sonunda yapılması beklenen ilaç zammından dolayı piyasada bazı ilaçlar bulunamadığı belirtiliyor.

 

Patronlar Dünyası'nda yer alan habere göre, zam beklentisi nedeniyle bazı firmalar piyasaya ilaç vermiyor.

 

Zam beklentisi yüzünden piyasaya sürülmeyen bazı kanser, şeker, kalp, hatta grip ilaçlarını bile eczanelerde bulmanın zorlaştığı kaydediliyor.

 

Eczacılar, günde en az 10 hastanın aynı ilacı sorduğu fakat bulamadığını belirtiyor.

 

Haberde aktarılana göre, Fatih Çapa'da bulunan Turgut Eczanesi'nin sahibi Cem Turgut, "Grip ilacından hayati önem taşıyan ilaçlara kadar yok. Kanser ilacı, çarpıntı ilacı kadar hatta en basit grip ilacını bile bulamıyoruz. Depolarda da yok. Bu aralar zam geleceği söyleniyor. Ya firma stokluyor, ya da depolar. Günde en az on hasta aynı ilacı arıyor ama bulamıyor" diyor.

 

Zeytinburnu'nda bulunan Merkez Şifa Eczanesi'nde çalışan eczane teknikeri Tayfun Aslan da, şunları söylüyor:

 

"Bazı ilaçları bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Zam geleceği için çoğu ilaç yok. Psikiyatri ilaçları, el titreme ilacı, grip ilaçları da dahil. Firmalar piyasaya sürmüyor. Mesela bir tane kan sulandırma ilacı var, piyasada yok. Hastaların bu ilacı kullanması lazım. Kullanmadan duramıyorlar. Hastalar mağdur oluyor. İnsanların sağlığı söz konusu. Bir an önce bu duruma bir çözüm bulunmalı."

 

Esenler'deki Sevinç Eczanesi sahibi Turan Kunt ise, "Zam beklentisinden dolayı ilaçlar piyasada yok. Kalp hastalıkları ilaçlarında şeker hastalığı ilaçlarına kadar hastalar için hayati öneme sahip ilaçlar şu an bulunamıyor. Uzun zamandır piyasada bu sıkıntı vardı. Firmalar kazanamadığını düşündüğü için zam beklentisi oluyor, bundan dolayı da bin tane ihtiyaç varsa bunun 100 tanesi piyasaya sürülüyor" ifadelerini kullanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha