• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kruvaziyer şirketleri de Türkiye’yi listeden çıkardı

Kruvaziyer şirketleri de Türkiye’yi listeden çıkardı
0 0
Tüm dünyada 10 milyon fazla insanı enfekte eden ve 500 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını turizm sektörünü de vurdu.
2 Temmuz 2020 Perşembe 17:23

Vaka sayılarında düşüş yaşayan ülkeler normalleşme sürecine girdi ve turizm sektörünü canlandırmak için çalışmalara başladı. Bu kapsamda ülkeler salgın nedeniyle kapattıkları sınırlarını açmaya başladı. 

 

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs salgınında "güvenli" kabul ettiği 14 ülkeyle sınırlarını açtı. Ancak listede yoğun turizm diplomasisinde bulunmasına rağmen Türkiye yer almadı. Türkiye’ye bir kötü haber de kruvaziyer devlerinden geldi.

 

Kruvaziyer şirketleri, salgın nedeniyle rotalarını yeniden şekillendirdi. Dev şirketlerden Costa, Türkiye’yi kış sezonuna eklerken, Celestyal 2021’e tarih verdi. MSC ise Türkiye’yi gelecek yazın listesinden de çıkardı.

 

Patronlar Dünyası’nın haberine göre MSC başta olmak üzere birçok büyük şirket 2020’nin yaz sezonunda İstanbul ve İzmir’e gelemeyi planlıyordu. Ancak koronavirüs salgını sektörde tüm planları altüst etti. Birçok şirket sefer planlarını ağustos ve eylül ayına erteledi. Öncelik ise Avrupa ülkelerine verildi. Bazı şirketler Türkiye’yi 2020’nin kış rotasına dahil ederken, bazıları ise 2021 yaz rotasından dahi çıkardı.

 

MSC, ocak ayında yaptığı açıklama ile 2021 yaz sezonunda iki gemi ile Türkiye limanlarına geri döneceğini açıklamıştı. İstanbul ve Kuşadası’nı rotaya dahil eden MSC Cruises, 2021 yaz sezonunda Türkiye’ye ortalama 212 bin 500 yolcu taşıyacak ve Türkiye’den 10 bin misafiri ağırlamayı hedefliyordu. Ancak şirket bu planı iptal etti. 

 

MSC yetkilileri şunları söyledi:

 

“Covid-19 pandemisinin dünya çapında yaratmış olduğu etkiler sebebiyle 2021 yaz programlarımızda filo genelinde yaptığımız zorunlu değişiklikler çerçevesinde 2021 için planlanan Türkiye hareketli, uğraklı programları önümüzdeki bir döneme ertelenmesine yol açtığını bildirmek isteriz.”

 

Türkiye limanlarına yılın ilk seferlerini düzenleyerek en çok uğrak yapan kruvaziyer markası olan Celestyal Cruises, pandemi nedeniyle 2020 turlarını tüm dünya pazarında erteleyerek cruise seferlerine 2021 yılı mart ayında başlama kararı aldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha