• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkez Bankası Denetim Kurulu’nu kaldıracak madde torba yasadan çıkarıldı

Merkez Bankası Denetim Kurulu’nu kaldıracak madde torba yasadan çıkarıldı
0 0
Merkez Bankası Denetim Kurulu’nu kaldıracak madde CHP’nin girişimiyle torba yasadan çıkarıldı.
12 Ekim 2017 Perşembe 20:03

Haberi CHP parti meclisi üyesi Selin Sayek-Böke açıklamayı Twitter hesabından duyurdu.

 

Düzenlemeyle Merkez Bankası’nın denetlenme yapısı değiştirilerek daha verimli çalışacağı söylenen ‘Denetim Komitesi’ adlı bir yapı kurulması öngörülüyordu.

 

2000 yılından bu yana bağımsız denetime tabi faaliyetlerini sürdüren Merkez Bankası teşkilatında bir ‘Denetim Genel Müdürlüğü’ bulunuyor. Banka ayrıca Sayıştay, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Devlet Denetleme Kurulu’nca denetleniyor. Bunun dışında, bankanın yılda iki defa bakanlar kurulu ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na hesap verme ve kamuoyunu aydınlatma sorumluluğu bulunuyor. Torba yasayla bu yapı değişecekti.

 

Değişikliğe ilişkin daha önce açıklama yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘torba yasa tasarısında yer alan bir düzenlemeyle Merkez Bankası’nın denetimine ilişkin daha ileri bir çerçeve’ oluşturduklarını savunmuştu.

 

Şimşek, düzenlemeyle Türk Ticaret Kanunu’yla da uyumlu, denetimin uzman yaklaşımla ve sürekli olması hedefi çerçevesinde etkin bir denetim komitesi yapısının kurulacağını ifade ederek, komitenin, bankanın işlerinin gözetimini, izlenmesini ve denetlenmesini sağlayacağını öne sürmüştü.

 

Böke ise, “Şirketlerde yeterli uzmanlık yok diye denetim kurullarını kaldıranlar, MB’de de kaldırmaya kalkıyor. Merkez Bankası’nda da mı uzmanlık yok? Merkez Bankası’nın kurumsal yapısını daha da çökertmeyin. Bu maddeyi olduğu gibi geri çekin” demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha