• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkez Bankası’na bavulla gelen dolarda yeni rekor

Merkez Bankası’na bavulla gelen dolarda yeni rekor
0 0
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti cari açığın yarısını bavulla gelen dolarlarla finanse etti. Haziranda kaynağı meçhul para girişi yeni bir rekor kırdı.
11 Ağustos 2022 Perşembe 15:48

Merkez Bankası’nın (TCMB) ödemeler dengesi verileri Türkiye’ye bavulla para girişinin artarak devam ettiğini gözler önüne serdi. 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam 17,5 milyar dolar kaynağı meçhul para geldi.

 

İhracat, turizm ya da gayrimenkul satış geliri gibi kalemlerde yer almayan dövizler TCMB bilançosunda “net hata ve noksan” kaleminde gösteriliyor.

 

Net hata ve noksan ocakta 3,1 milyar dolar, şubatta 1,7 milyar dolar, martta 2,5 milyar dolar, nisanda 3,2 milyar dolar,  mayısta 3 milyar dolar ve haziranda 4 milyar dolar olmak üzere yılın ilk 6 ayında toplam 17,5 milyar doları buldu.

 

BAVULLA GETİRİLEN DOLAR VE ALTINA SORGU SUAL YOK

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti yurt dışından döviz ve altın getirilmesini teşvik etmek için Gelir Vergisi Kanunu’na ilave ettiği geçici madde ile “Varlık Barışı” diye bilinen düzenlemenin geçerlilik süresini 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatmıştı.

 

30 Eylül’e kadar yüzde 1, 31 Aralık’a kadar yüzde 2 vergi kesintisi yapılacak. 1 Ocak 2023-31 Mart 2023 tarihleri arasında yurt dışından getirilen dolar, euro, sterlin, altın, gümüş, mücevher, tahvil ve hisse senedi gibi servetler için sadece yüzde 3 vergi kesintisi yapılacak.

 

RUS OLİGARKLAR PARALARINI TÜRKİYE’YE GETİRİYOR

 

Yurt içinde kayıt dışı döviz, altın ve gayrimenkul beyan edilirse aynı tarihler için aynı oranlarda vergi tahsil edilecek. Ancak paranın 12 ay bir bankada bloke edilmesi hâlinde vade sonunda vergi iade edilecek.

 

Avrupa Birliği (AB) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 24 Şubat’ta komşusu Ukrayna’yı işgal etmeye başlaması üzerine Rusya’nın en büyük 10 bankasını uluslararası ödeme sisteminden (Swift) çıkarmıştı.

 

Bunun üzerine Rus oligarkların Türkiye’ye yöneldiği ve Ziraat Bankası başta olmak üzere bankalarda binlerce hesap açtığı belirtilmişti.

 

Ruslar, 2022 yılının ilk 4 ayında Türkiye’den konut alan yabancılar arasında ilk sırada yer alıyor. Sadece haziran ayında Rusya vatandaşlarına 2 bine yakın konut satıldı.

 

12 AYLIK CARİ AÇIK 29,4 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

 

Cari açık haziranda aylık 3,46 milyar dolar açık verdi. 12 aylık cari açık ise, 32,7 milyar dolara yükselirken, Türkiye altın ve enerji hariç 4,30 milyar dolar fazla verdi.

 

Haziranda turizmi de ihtiva eden hizmetler dengesi kaynaklı 4,02 milyar dolarlık döviz geliri elde edildi. Dış ticaret açığı ibe, 6,43 milyar doları buldu. Hizmetler dengesi içindeki seyahat kaleminden 2,73 milyar dolarlık katkı geldi.

 

AYLARA GÖRE NET HATA/NOKSAN KALEMİ

 

Ocak: 3,1 milyar dolar

Şubat: 1,7 milyar dolar

Mart: 2,5 milyar dolar

Nisan: 3,2 milyar dolar

Mayıs: 3 milyar dolar

Haziran: 4 milyar dolar

Toplam: 17,5 milyar dolar

 

KAYNAK: KRONOS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha