• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkez Bankası'nın faiz artırımının etkisi sınırlı kaldı, dolar yeni haftaya güçlü başladı

Merkez Bankası'nın faiz artırımının etkisi sınırlı kaldı, dolar yeni haftaya güçlü başladı
0 0
Merkez Bankası'nın faiz artışı ve bunu takiben BDDK'nın swap kısıtlamalarını gevşetmesi TL cinsi yatırım araçlarına ciddi bir iyimserlik getirmesine rağmen dolardaki küresel değer kazancı dolar/TL'deki düşüşü sınırlamış durumda.
28 Eylül 2020 Pazartesi 10:27

Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz artırımı sonrasında sınırlı gerileyen dolar gün içinde 7.8362 TL seviyesini aştı.

 

Dolar Türkiye'ye göre gece saatlerine denk gelen illikit piyasada 7.8'e kadar yükselmişti. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftaki faiz kararı öncesi 7.7 ile tarihi zirvede olan dolar/TL bu sabah 7.73 TL seviyelerinden güne başlamıştı. 

 

Ancak faiz artırımının etkisi sınırlı kaldı. Dolar gün yarısına gelmeden 7.8362 TL ile tarihi seviyesine ulaştı. Euro ise, 9.1456 TL seviyesiyle yeniden 9 TL'nin üzerine çıktı. Şu dakikalarda 9.1396 TL'den işlem görüyor. 

 

Sterlin çift hanede

 

Sterlin ise çift haneli rakamlara ulaştı. Yeni haftaya 9.7852 TL ile başlayan sterlin kurlardaki yükselişin etkisiyle 10,1006 TL'ye kadar yükseldi. Şu dakikalarda 10,0719 civarında seyrediyor. 

 

Gerileme kısa sürdü

 

Merkez Bankası geçen hafta dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 10.25'e yükseltti. Faiz koridorunun üst bandı yüzde 11.75'e, geç likidite penceresi faiz oranı yüzde 13.25'e yükseltilmiş oldu.

 

Merkez Bankası'nın kararı piyasalarda sürpriz etkisi yarattı. Dolar/TL geçen hafta 7.51'e kadar geriledi ardından BDDK'nın swap adımı da iyimserliğe destek oldu.

 

Ancak dolardaki güçlü seyir gelişmekte olan para birimleri genelinde satış baskısı yaratıyor. TL hem Perşembe hem de Cuma günü benzer para birimlerinden pozitif ayrışsa da değer kaybetti.

 

'Çok güçlü iki adım atıldı, etkisi sınırlı kaldı'

 

Dolar, ABD'deki yoğun veri takvimi ve siyasi gelişmeler öncesinde ekonomik toparlanma konusundaki kaygıların hâlâ devam etmesiyle başlıca para birimlerinden oluşan sepete karşı iki aylık zirvesinin yakınında işlem gördü.

 

Bir bankanın Hazine işlemcisi, "TL'de Asya piyasasında ani bir hareket görüyoruz. Tam olarak ne olduğu anlaşılabilmiş değil ancak illikit piyasada 7.8 seviyesini gördükten sonra 7.7 ile Merkez Bankası faiz artışı öncesi seviyelerin hemen altına geldik. TL'ye karşılaştırmalı olarak baktığımızda Merkez Bankası ve BDDK kararları ile değer kaybına rağmen ciddi bir pozitif ayrışma gördüğümüzü söyleyebiliriz. Aslında biraz şansız bir durum çok güçlü iki adım atıldı. Bunlar lokal/yabancı yatırımcı bakış açısını değiştirecek adımlar. Ancak dış piyasaların kötü olduğu bir döneme denk geldiğinden nominal etkisi sınırlı kalmış oldu. Azerbaycan Ermenistan gerginliği de Türkiye'yi ilgilendirdiğinden satışta etkili olabilir. Şöyle diyebiliriz eğer bu iki adım olmasaydı bizce dolar/TL şu an 8'in üzerinde olurdu. Piyasada bu hafta olası Orta Vadeli Plan (OVP) açıklaması takip edilecek. Merkez Bankası likidite adımları önemli. Bunun dışında Merkez Bankası, BDDK adımlarını takip edecek kararlar piyasayı şaşırtmayacaktır."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha