• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkez Bankası ve BDDK anlaştı, bankalar mevduat faizlerini artırdı

Merkez Bankası ve BDDK anlaştı, bankalar mevduat faizlerini artırdı
0 0
TCMB ve BDDK'nın bankalarla gerçekleştirdiği ekonomide normalleşme ve değerlendirme toplantısının ardından bankalar mevduat faizlerini artırdı.
8 Ağustos 2020 Cumartesi 13:57

ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ekonomide normalleşme ve değerlendirme toplantısında dün akşam bazı banka genel müdürleriyle bir araya geldi.

 

Bloomberg’in aktardığı habere göre Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) toplantı sonrası yaptığı açıklamada, büyümenin istikrar içinde sürdürülmesi ve ekonomik faaliyetlerin finansmanına bankacılık sektörünün sağlıklı olarak katkı vermeye devam etmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda katılımcıların işbirliği mesajı verdiği belirtildi.

 

TCMB Başkanı Murat Uysal'ın likidite yönetimi ve fonlama politikasına yönelik bilgilendirmede bulunduğu belirtildi. Yapılan görüşmeler ve işbirliği mesajlarının ardından bugün bankaların faiz oranlarını güncellediği görüldü.

 

10 gün öncesine kadar bankaların ortalama TL mevduat faizleri yüzde 8.50, dolar mevduat faizleri yüzde 0.75 - 1 arasındaydı. Bugün bazı bankalar mevduat faiz oranlarını güncellemeye başladı.

 

Garanti Bankası

 

TL Mevduat Faizi %9,50 TL Mevduat Faizi
USD Mevduat Faizi %0,25 USD Mevduat Faizi
KONUT KREDİ FAİZİ %1,05

 

Denizbank

 

TL Mevduat Faizi %9
USD Mevduat Faizi %0,70

 

Akbank

 

TL Mevduat Faizi %9
USD Mevduat Faizi %1,25

 

Vakıfbank

 

TL Mevduat Faizi %10,50
USD Mevduat Faizi %2,25

 

QNB Finans

 

TL Mevduat Faizi %9,80
USD Mevduat Faizi %1,10
Konut kredi Faizi %1,25

 

Bloomberg, haberde yer alan bankaların faiz oranlarının, müşterilerle miktara göre yapılan görüşmeler sonrasında elde edilen oranlar olduğunu, tabela oranları olmadığını aktardı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha