• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Otomobil de yok yedek parça da yok

Otomobil de yok yedek parça da yok
0 0
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını otomotiv sektöründe üretimin yanında yedek parça tedarikini de aksatıyor.
25 Ekim 2021 Pazartesi 13:38

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını otomotiv sektörünü sarsıyor. Vaka sayılarının yeniden artması otomotiv fabrikalarında işlerin yavaşlamasına ve imal edilen taşıt sayısının azalmasına sebep oluyor. Otomotivde dışa bağımlı Türkiye gibi ülkelerde sıfır kilometre otomobil bulmak zorlaştı. Yeni araba almak isteyenler iki-üç ay sıra beklemek mecburiyetinde kalıyor.

 

Yedek parça tedariki de aksamaya başladı. Özellikle Asya ülkelerinden gelen yedek parçalar için aylar sonrasına gün veriliyor.

 

Motor dışında, tampon, far, ayna gibi basit parçaların tedariki bile zorlaştı. Çok sayıda hasarlı otomobil yedek parça gelmediği için yetkili servislerde bekletiliyor. Tamiratın uzun sürmesi otomobil sahiplerini mağdur etti.

 

OTOMOTİV FİRMALARININ KAYBI 250 MİLYAR DOLAR

 

Çip (yarı iletken) krizinde otomotiv sektörünün üretim kaybının 10,3 milyon adet olacağı tahmin ediliyor.

 

Krizin otomotiv sektörüne faturası ise 250 milyar doları bulacak. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’ne (TAYSAD) göre Türkiye’nin dünya otomotiv ticaretindeki payı yüzde 1,5-1,7 civarında. Türkiye’de imalat yapan firmaların toplam kaybı ise 4 milyar doları bulacak.

 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, Sabah’a verdiği mülakatta, piyasada model bazında sıkıntı olduğunu, her istenen model veya rengin temin edilemediğini söyledi. Mersin, “Karşılanmayı bekleyen taleplerin süresi iki-üç ayı buluyor. Özellikle C segment taşıtları bulmak daha zor.” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha