• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Özel bankalar niye kredi vermiyor?

Özel bankalar niye kredi vermiyor?
0 0
Kredileri yenilenmeyen şirketler borçlarını ödeyemiyor ya da konkordato yoluna giderek tedarikçilerini zor durumda bırakıyorlar.
8 Eylül 2019 Pazar 17:25

İktidarın açıklamalarına rağmen özel bankalar, kredi pazarından çekiliyor ve bu da ekonomide fasit daire yaratıyor.

 

Para Analiz'de yer alan habere göre, 29 Ağustos’la biten haftada banka krediler haftalık yüzde 0.7 artış kaydetti. Ancak kredi hareketlerinde mevsimselliği ayıklayan 13 haftalık hareketli ortalama kredi hacmi yıllık yüzde 2’ye düşerken, özel bankaların TCMB’nin kredi vermeyi teşvik eden munzam karşılıklar tebliğine rağmen portföylerini daraltmaya gittiği gözleniyor.

 

Kamu bankaları yeni kredilerin tek adresi olarak öne çıkıyor...

 

Peki, kredi faizlerinde çok sert gerilemeye karşın özel bankalar niye kredi vermiyor?

 

Para Analiz'den bunun ilk nedeni olarak, batık kredilerin, yani takipteki alacakların oranının yüzde 4.9’a yükselmiş olması gösteriliyor.

 

Gedik Yatırım’a göre “(Özel bankalarda) Takipteki krediler oranı ise aylık bazda 30 baz  puan artışla yüzde 5,5’e yükselirken, özvarlık kârlılığı yüzde 10,2 seviyesine gelmiş durumda.

 

Banka kârlılıkları ciddi tehdit altındayken, Bloomberg News’in haberine göre, BDDK bankalara bazı enerji projelerine sağladıkları kredileri takipteki krediler olarak yazmalarını istedi.

 

Görüşmelerin gizliliğinden dolayı ismini vermeyen kaynaklara göre, bu tesisler arasında ACWA’nın Kırıkkale’deki 1 milyar dolarlık tesisi, Gama’nın Ankara yakınlarında 900 milyon dolarlık projesi ve Ansaldo Energia SpA ve ortakları tarafından Gebze’de işletilen 1 milyar dolarlık tesis yer alıyor.

 

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, bu projelere kredi veren bankalar arasında Garanti, İş Bankası, Akbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Denizbank ve Yapı Kredi’nin yer aldığını kaydettiler. Bu projelere verilen toplam orijinal kredi ise yaklaşık 1.9 milyar dolar tutarında.

 

Haberde, bankaların batıkları artarken iki milyar dolar daha eklenirse, kredi verme iştahının duracağından bahsediliyor ve ekleniyor.

 

"Eğer BDDK’nın henüz yalanlamadığı bu duyum doğrusya, özel bankalarda takipteki alacak oranı yüzde 6’ya kadar yükselebilir. 3Ç’de provizyon yani karşılık olarak kardan düşülecek miktar da bir kez daha yükselir. Ek olarak ekonomide kredi riski yükseliyor. Yani, bankalar portföylerine baktıklarında geri dönmesi zor alacakların oranında artış seziyorlar."


Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha