• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Özel güvenlik şirketinden asgari ücret itirazı: Çalışan haklarının iyileşmesi için bakanlığa başvuracağız

Özel güvenlik şirketinden asgari ücret itirazı: Çalışan haklarının iyileşmesi için bakanlığa başvuracağız
0 0
Türkiye’de 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücrete, özel güvenlik şirketi Securitas'ın Türkiye başkanı Murat Kösereisoğlu’ndan itiraz geldi.
9 Ocak 2020 Perşembe 13:57

Kösereisoğlu “Asgari ücret, özel güvenliklerin yaptığı işle kıyaslanınca yetersiz kalıyor. Sadece kendi şirketimiz maaş zammı yaparsak rekabet konusunda sorun olabilir. Bu yüzden ücretin ve diğer çalışan haklarının iyileşmesi için çalışma yaparak bakanlığa başvuracağız” dedi.

 

Dünyada 59 ülkede faaliyet gösteren, Türkiye’de 20 bin çalışanı bulunan şirket, özel güvenlik sektörü çalışanlarının ücret, mesai ve izin haklarının iyileştirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmak üzere çalışma başlattı.

 

Kösereisoğlu, 2020 yılı için belirlenen 2 bin 324 liralık asgari ücretin özel güvenlikçilerin yaptığı işle kıyaslandığında yetersiz olduğunu belirtirken, özel güvenlik sektöründe maaşların en azından şu anki asgari ücretin yüzde 30 üzerinde olması gerektiğini söyledi.

 

Sadece şirket olarak bunu yapmalarının rekabet sıkıntısı yaratacağını anlatan Kösereisoğlu bu nedenle sektöre yönelik özel bir düzenleme yapılmasının daha doğru olacağını savundu.

 

Kösereisoğlu, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, 300 bin kişinin çalıştığı özel güvenlik sektörünün büyüme, dolayısıyla da istihdam potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, “Ancak sektörde devinim çok yüksek, insanlar ilk fırsatta bu işi bırakıyor. 20 bin çalışanıyla kurumsal bir firma olmamıza karşın bizde bile işgücümüzün yüzde 30’u yıllık olarak değişiyor. Sektörün çalışanlar açısından cazip hale getirilmesi gerekiyor. Üstlenilen risklerle menfaatler arasındaki dengesizliğin giderilmesi için bakanlığa sunmak üzere bir çalışma yapıyoruz” dedi.

 

Kösereisoğlu, haftalık 45 saat olan çalışma süresinin 40 saate indirilmesi, fazla mesai ücretinin normal günler için yüzde 50 değil yüzde 100’e; bayramlarda yüzde 100’den yüzde 150’ye; yıllık izin süresinin 24 güne çıkarılması ve sektörde maaşların asgari ücretin yüzde 30 üzerinde, 3 bin lira civarında, olması gerektiğine dikkat çekti.

 

2020 yılında 2 bin ila 2 bin 500 yeni istihdam yaratmayı planladıklarını kaydeden Kösereisoğlu, insanla birlikte bilgi ve teknolojiye yatırımlarının da devam edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Güvenlik sektörü doğru yönlendirilirse istihdam potansiyeli en yüksek sektörlerden biri. Cirosal büyüklüğü 12 milyar TL civarında, 2020’de 15 milyar TL’yi yakalayacağımızı öngörüyoruz. Sektörde şu anda yaklaşık 300 bin kişi çalışıyor. 2019’da 20 bin istihdam yarattık, 2020’de en az 28 bin kişilik daha istihdam yaratmayı hedefliyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha