• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Özilhan: Ekonomide doğru bilgiye ihtiyaç var; şok tedavisi uzun süre kullanılmaz

Özilhan: Ekonomide doğru bilgiye ihtiyaç var; şok tedavisi uzun süre kullanılmaz
0 0
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Ekonomik verilerin sağlıklı analiziyle uzun vadeli tahmin ve planlama yapılabilmesi için doğru bilgi ve bu bilginin şeffafça paylaşılmasına ihtiyaç var” dedi.
3 Aralık 2020 Perşembe 13:13

Özilhan, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısındaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

 

*Umuyoruz ki aşağı yönlü gidişat artık yavaşlayıp durmuş ve yukarı doğru hareketlenme başlamıştır. Ekonomi yönetiminde hata yapılmaması durumunda bir dizi gösterge iyileşme sürecine girecek.

 

*Ekonomide bir süredir sorunların üst üst yığıldığı süreçten geçiyoruz; ihtiyaç duyduğumuz en öncelikli unsur kurumlara duyulan güvenin tesisi, güvenin pekişmesini sağlayacak olan şeffaflık ve hesap verilebilirlik.

 

‘Doğru bilgiye ihtiyaç var’

 

*Ekonomik verilerin sağlıklı analiziyle uzun vadeli tahmin ve planlama yapılabilmesi için doğru bilgi ve bu bilginin şeffafça paylaşılmasına ihtiyaç var.

 

*Doğru bilgi firmalar için olduğu kadar devletin kendisi için de önemli, doğru bilgi isabetli tahmin yapmayı mümkün kılar.

 

*Düşüncenin ve eleştirinin özgürce dile getirildiği bir tartışma ortamı, topluma kulak veren bir siyaset anlayışı, çözüm odaklı bürokrasi ülke yönetiminde hata yapma ihtimalini de düşürür.

 

‘Üretimde yurt dışına bağımlılık’

 

*Üretimde yurt dışına bağımlılık, pandemi döneminde olduğu gibi nihai ürün ve ara girdi temini açısından büyük sorun yaratıyor.

 

*Stratejik ürünlerin yurt içi üretim imkanlarını geliştirecek ama bunu piyasa dinamiklerini bozmadan yapacak bir model üzerinde düşünmemiz gerek.

 

*Üretimi artıracaksak bunu reel faiz oranlarının yüksek değil, elverişli olduğu bir ortamda yapabiliriz.

 

*Makro ekonomik istikrarın ciddi ölçüde bozulduğu durumlarda şok tedavisi olarak faiz artışı kaçınılmaz, ancak şok tedavisi uzun süre kullanılmaz, kullanılırsa başka rahatsızlıklar baş gösterir.

 

*Yüksek reel faiz para üzerinden para kazanmaktır, para üretime gitmez.

 

*Geleceğe ilişkin belirsizlikler azalırsa, enflasyon beklentileri düşerse, siyasi ve ekonomik riskler hafiflerse faizler de düşme eğilimine girer.

 

‘Asansör gibi iner çıkar’

 

*Faizleri kalıcı olarak düşürmek istiyorsak enflasyonu düşürmemiz, ekonomik reformları yapmamız, öngörülebilirliği sağlayacak olan hukuki reformları tamamlamamız gerek, aksi takdirde faizler asansör gibi iner çıkar.

 

*Yabancı sermaye yatırımları için hukukun üstünlüğünü tesis etmek mutlak zorunluluk.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha