• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Pazar fiyatları: 'Muz 15, bakla 10, sarımsak 30, domates 8.5 lira'

Pazar fiyatları: 'Muz 15, bakla 10, sarımsak 30, domates 8.5 lira'
0 0
Seçimlerde son düzlüğe girilirken, pazar fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Özellikle sebze fiyatları yanına yaklaşılacak türden değil.
25 Mart 2019 Pazartesi 11:16

Tezgahtaki fiyatların önünü almak için kurulan tanzim satışları da işe yaramamış görünüyor. Piyasanın birkaç lira altında satılsa da sebze ve meyve, hem sınırlı hizmet alanı hem de belediyelerin sırtına vurduğu borç yükü ile tanzim satışların uzun ömürlü olmayacağı bekleniyor.

 

Yeniçağ Gazetesi yazarı Burhan Ayeri, çarşı-pazarda karşılaştığı uçuk fiyatlara değindiği yazısında, canının bakla çektiğini, evine giden yokuşta görüp 600 gram aldığını ve fiyatının 10 TL olduğunu belirtiyor.

 

Fiyatlardaki kontrol dışı yükselişle ilgili, Ayeri gözlemlerini şu satırlarla paylaşıyor:

 

"Eski alışkanlıkla Kars kaşarı satan ihtiyara baktım. Kilosu 30 lira. Yumurtalar 85-100 kuruş arasında. Yufkanın epey fırladığını fark ettim 7 lira.

 

Favorilerimden Alanya muzu roketleyenlerden. 11 lira etiket taşıyordu. Bu normal. Mevsimi geçti. Tuhafıma giden koyu yeşil renkteyken yola çıkan Güney Amerika muzları 15.00'te. İşte bu anormal. Gemide karpitle oldurulduğundan sevmem. Bizim acur daha lezzetlidir.

 

Bizimkilerle devam edeyim. Baklayı sadece iki tezgahta gördüm. İlk ürün oldukları belliydi. Sarmısaklı yoğurt ve üstünde dereotuyla hayal ettim. Ağzım sulandı. Kilosu 10 lira, 600 gram aldım. Hemen yanında çalı fasulyesi vardı. 20 lira. Bitişiğindeki ıspanağın kilosu 5 lira idi. Ondan da bir kilo aldım.

 

Domates çeşidi üçlenmişti. Tanzim'de üç lira narh konulan domatesin normali 5.00 ve salkımı 8.00 liraydı. Çanakkale'den gelen gül (pembe) cinsi olan 8,5 liradan devreye girmişti. Domates işini Migros'tan hallederim diye düşünüp yürüdüm.

 

En ağır toplardan olan assolist sarmısağı öyle stoklamışım ki, mayıs ortasına kadar yeter. Yoksa rekor ödemeyi Taşköprü'ye yapacaktım. Tam 30 lira."

 

Sivri biberin kilosunun ise 20 lira olduğunu ifade eden Ayeri, "Salatalık 5-6 arasında. En çok şaşırtan patates 4.50 ve soğan 6 lira oldu. Bunları alacak ve taşıyacak gücüm zaten yoktu" diyor.

 

Ayeri ardından konuyu, BDDK ve SPK'nin uluslararası yatırım bankası JP Morgan'a inceleme başlatmasına getiriyor ve ekliyor:

 

"Bir süre sonra NTV'de ve CNNTÜRK'te kuşaklar geçmeye başladı; "Bazı bankalar hakkında soruşturma başlatıldı." Gecikmeden devamı geldi: "Hatırlı müşterilerine hesaplarını dövize çevirmeyi öneriyorlar."

 

Baş suçluyu da ilan ettiler; "JP Morgan". Bu kökü dışarıda finans kuruluşunu yılanın başı(!) diye anlattılar.

 

Bizimkilerin "100 milyar dolar rezervimiz var" açıklamasını yalanlıyorlar. Cevabımız hazır: "Rezerv 128 milyar dolara çıktı." Başladık JP Morgan'a bindirmeye. "Yanıltıcı ve manipülatif propaganda" ile suçluyoruz.

 

BDDK'dan sonra SPK da karalamaya katılanlardan. Bütün yangının nedeni, (bazılarının(!) şikâyeti) sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak'ın katkısı hiç mi yok?

 

Doların dün sabah itibarıyla 5.761'i euro'nun 6.518'i aşması, hele çeyrek altının 399.1 liraya tırmanmasının ana nedeni JP Morgan olarak ilan edilmesi tam bir kara mizah.

 

Hatta pazardaki domates-hıyar, patates-soğan etiketlerini de yükselten hep bunlar."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha