• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Piyasa değeri 1 trilyon doları bulan şirketin yükselişi ve çöküşü

Piyasa değeri 1 trilyon doları bulan şirketin yükselişi ve çöküşü
0 0
Dünya medyası bu hafta dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketinin haberlerini yaptı.
5 Ağustos 2018 Pazar 13:02

Küresel ekonominin çarkları içinde hızla yükselen bir o kadar da hızla düşüşe geçen ve tarihte eşine pek rastlanmayan biçimde çöken şirketler, bugünkü büyük sermayeli ve rekor gelirli şirketlerin geleceği ile ilgili garantici tüm yaklaşımları ortadan kaldırıyor.

 

BBC'nin haberine göre, Çin'in dev petrol şirketi PetroChina'nın, 2017 yılının Kasım ayında Şangay Borsası'nda piyasa değeri tam 1 trilyon dolara çıktı. Ancak aylar içinde şirket inanılmaz bir düşüşe geçti ve tarihte benzerine az rastlanan bir kayıp yaşadı.

 

Bugünün şirketleri içerisinde, Apple'ın piyasa değeri ve önlenemez yükselişi de hayli dikkat çekici. 

 

Perşembe günü, tek hisse fiyatı 205.5 dolara çıkan şirket tarihi bir eşiği de geride bırakmış oldu. 2018'in üçüncü çeyreğinde rekor bir gelir elde eden Apple, tıpkı Çin devi PetroChina gibi bir rekora imza atmış oldu.

 

11 yıl önce benzer bir rekor kıran Çin firmasının bugün pek de hatırlanmadığı belirtilen haberde, bunun nedeninin yaşadığı büyük çöküş olabileceğine dikkat çekti. 

 

PetroChina'nın hikayesinde, hisselerinin bir bölümü halka açılan şirketin durumunda, sıradışı bir arz-talep senaryosu çıktı. Sadece 24 saat içinde PetroChina, gezegenin en değerli şirketleri ExxonMobil ve General Motors'un toplam sermaye miktarını aştı.

 

Fakat aylar içinde PetroChina'nın hisseleri düşüşe geçti ve 10 yıllık sürede kayıpları 800 milyar dolara ulaştı. Bloomberg'e göre bu miktarla İtalya'daki tüm şirketleri satın almak ya da dünyanın çevresini 100 dolarlık banknotlarla çevrelemek mümkün.

 

O zamandan beri şirketin değeri 400 milyar doların üstüne çıkamadı ve en son istatistikler 200 milyar doların altında kaldığını gösteriyor.

 

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük 10 şirketi (2 Ağustos)

 

1 Apple (ABD) - 1 trilyon dolar
2 Amazon (ABD) - 894,6 milyar dolar
3 Alphabet/Google (ABD)-863,4 milyar dolar
4 Microsoft (ABD) 825,8 milyar dolar
5 Facebook (ABD) 509,2 milyar dolar
6 Berkshire Hathaway (ABD) 495,4 milyar dolar
7 Alibaba (Çin) $469, 6 milyar dolar
8 Tencent (Çin) 422 milyar dolar
9 JP Morgan (ABD) 390,3 milyar dolar
10 Johnson and Johnson 352 milyar dolar

 

Kaynak: New York Borsası

 

Bu örnekte yanlış gidenin ne olduğu sorulduğunda, akla gelen ilk seçenek aşırı yükselen petrol fiyatlarının hızla dibi görmesi ve 2008 yılında varil fiyatı 103 dolardan hızla gerilemesi denebilir.

 

Fiyatlar 2016'da en düşük seviyesine indi ve 37 dolara geriledi. Çin hükümetinin ülkenin en büyük petrol ithalatçısı olmasına karşın çevresel endişeler nedeniyle daha az mal yoğunluklu kalkınma modelini benimsemesi işleri daha da kötüleştirdi.

 

Ve büyük çöküş kaçınılmaz oldu.

 

Haberde, Apple'ın da bu çöküşten ders çıkarabileceğine dikkat çekildi ve her ne kadar iki farklı alandaki şirketin kıyasının zor olduğu belirtilse de, akıllı telefon satışlarının doruğa ulaşmasının, yeni trilyoner için gelecekte bazı sorunlar çıkabileceği kaydedildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha