• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Piyasalar FED toplantısı öncesi temkinli

Piyasalar FED toplantısı öncesi temkinli
0 0
Yılsonu nedeniyle piyasada hacimler oldukça azalırken; ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımı beklenen gelecek haftaki toplantısı öncesinde gelişmekte olan piyasalardaki baskı devam ediyor.
11 Aralık 2015 Cuma 08:04

Azalan risk iştahına paralel  dolar/TL 2.92'nin üzerinde seyrederken, piyasalar bugün ABD verilerini ve global piyasalardaki hareketleri izleyecek. 

 

Yurtiçinde veri gündeminin zayıf olduğu bugün ABD'de saat 1530'da ÜFE, çekirdek ÜFE, perakende satışlar, çekirdek perakende satışlar ve saat 1700'de Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak. 

 

Son dönemde ABD'de açıklanan verilerin de desteğiyle Fed'in yaklaşık 10 yıl aradan sonra 15-16 Aralık'taki toplantısında faiz artırımına gitmesi bekleniyor.
 

Bir bankanın döviz işlemcisi, "Fed toplantısı yaklaşırken global bazda dolar güçlü, gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise zayıf bir seyir söz konusu. TL de dün yükseldiği seviyelerde hareket ediyor. Piyasada hacim düşük" dedi. 

 

Dolar/TL birkaç gündür 2.90-2.93 bandında hareket ederken, yılsonu nedeniyle piyasada işlem hacimlerinin düştüğüne dikkat çeken bankacılar, Fed toplantısına kadar bu temkinli seyrin sürmesini bekliyor. 

 

KAYNAK: REUTERS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha