• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Prof. Aziz Konukman: Marttan sonra IMF’ye gidilecek, kemer sıkma nisanda başlıyor

Prof. Aziz Konukman: Marttan sonra IMF’ye gidilecek, kemer sıkma nisanda başlıyor
0 0
Ekonomide gündem, 2018 yılının son çeyreğinde gelen yüzde 3’lük küçülme. Bundan sonrası ne olur sorusu etrafında yapılan yorumların genelinde karanlık bir tablo çiziliyor.
14 Mart 2019 Perşembe 17:20

Prof. Aziz Konukman, marttan sonra IMF’li ya da IMF’siz IMF politikaları uygulanacağını düşünenlerden. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise krize karşı örgütlü mücadele çağrısı yapıyor.

 

Cumhuriyet’in haberine göre, İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin bu yıl 43’üncüsünü düzenlediği İktisatçılar Haftası’nın, “Türkiye Ekonomisinde Büyüme ve Kriz” başlıklı ilk gününde konuşan isimler, seçim sonrasına yani nisan ayına işaret ediyorlar. Bu dönemden sonra ciddi bir kemer sıkma başlayacağını öngörüyorlar.

 

Prof. Aziz Konukman, dünyadan gelen sinyallere rağmen sıcak para, borç ve inşaat dayalı büyüme modeliyle AKP’nin Türkiye’yi bugünlere getirdiğini, krizin bağıra bağıra geldiğini söylüyor. “Bu yıl da küçülme devam edecek” diyen Konukman, “Marttan sonra IMF’nin kapısı çalınacak. IMF’li ya da IMF’siz kemer sıkma programı olacak. Kısıntı tedbirleri emek cephesine yönelik olacak. 657 sayılı yasa değişecek” görüşünü dile getiriyor.

 

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, krizdeki etkenlerin yeni rejimle doğrudan etkili olduğunu savunuyor.

 

Toplantının konuşmacılarından Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren de, borçlanarak, tüketerek güçlü ekonomi yaratmanın mümkün olmadığını düşünüyor.

 

Ekonomi haberleriyle dikkat çeken gazeteci Çiğdem Toker de, sık sık değiştirilen Kamu İhale Kanunu’nu, büyük projelerdeki ödeme garantilerini hatırlatıp krizle mücadele için mali saydamlığın önemine dikkat çekiyor. 

 

Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu ise, ekonomide uzun süreli bir resesyona girme riski olduğuna vurgu yapıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha