• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Prof. Dr. Yalçın Karatepe: Türkiye'nin S-400 krizindeki 'uzlaşı politikası' TL'yi korudu

Prof. Dr. Yalçın Karatepe: Türkiye'nin S-400 krizindeki 'uzlaşı politikası' TL'yi korudu
0 0
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe ekonomi gündemine dair gelişmeleri, euronews Türkçe'ye yorumladı.
11 Haziran 2019 Salı 13:44

Karatepe, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaşanan S-400 ve F-35 krizinde izlediği 'uzlaşı politikasının' Türk lirasının değer kaybetmesinin önüne geçmesinin nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Piyasaların Ankara'nın bu konuda uzlaşı arayışında olduğunu gördüğünü belirten Karatepe, seçim sonrasında S-400 krizinde Türkiye ve ABD arasında yaşanan gelişmelerin Dolar/TL dengesini etkileyeceğini kaydetti.

 

Enflasyon konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ifade ettiği eylül-ekim aylarında tek haneli rakamlara ulaşmanın mümkün olmadığını söyleyen Karatepe, 23 Haziran seçiminden sonra enerji alanında kademeli zam beklendiğini ifade etti.

 

Karatepe, ayrıca Merkez Bankasının faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği görüşünde.

 

31 Mart İstanbul seçimlerinden sonra Dolar karşısında kayba uğrayan Türk Lirası son dönemde değer kazanmaya başladı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimine işaret eden açıklamaları sonrası da Dolar/TL son iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

 

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ekim ayında enflasyon rakamlarının tek haneli rakamlara düşebileceğini söylemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha