• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rezervler üç günde 4.25 milyar dolar eridi

Rezervler üç günde 4.25 milyar dolar eridi
0 0
Türkiye’de dolar yeni yılla birlikte kritik 6 TL sınırını zorlamaya başlarken devletin kurları durdurabilmek için piyasaya el altından yaptığı müdahaleler daha net hissedilebiliyor.
8 Ocak 2020 Çarşamba 21:36

Bloomberg Haber Ajansı geçen Cuma doların 6 TL’yi geçmemesi için kamu bankalarının piyasalara 1-1.5 milyar dolar arasında satış yaptığını yazdı. Ancak Merkez Bankası’ndan gelen son veriler, gizli müdahalelerin tahminlerden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor olabilir. Çünkü Merkez Bankası’nın kasasında tuttuğu kamuya ait dövizleri gösteren net döviz pozisyon rakamlarında yaşanan düşüş belirtilen rakamların çok daha fazlası.

 

Banka’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre geçen Perşembe Merkez Bankası net döviz pozisyon tutarı 37 milyar 128 milyon dolarken, 3 gün iş günü sonra, yani 7 Ocak’ta bu rakam 32 milyar 998 milyon dolara indi. Bu değişiklik Merkez Bankası’nın döviz pozisyonunda 3 günde 4 milyar 240 milyon dolarlık azalmayı ifade ediyor. Söz konusu rakam Türkiye’nin kısa süre içinde yaşadığı en büyük rezerv kayıplarından birini ifade ediyor.

 

Diğer taraftan Merkez Bankası’nın döviz pozisyonunda satış dışında küçülmeye neden olabilecek başka bir değişiklik de yok. Bankanın net döviz pozisyonu piyasadan alınan swap borçları, kendisine ait altın, döviz ve kamu mevduat rakamlarından oluşuyor.

 

Söz konusu tarihler arasında swap miktarında önemli bir değişiklik görülmezken, altın fiyatları yükseldi ve bankanın döviz rezervlerinde azaltıcı değil artırıcı bir etkiye neden oldu. Kamunun Merkez Bankası’nda tuttuğu döviz mevduatında da artış oldu. Tüm bunlar rezervlerin piyasalardaki döviz kurunu tutmak için yapılan örtülü müdahalelerin arttığını gösterir nitelikte.

 

Diğer taraftan altın fiyatları artışından sağlanan gelir ve kamunun döviz miktarındaki 130 milyon dolarlık artış da göz önünde bulundurulursa satılan döviz miktarının 4.5 milyar doların üzerinde olduğu söylenebilir.

 

Tüm bu müdahaleler Ortadoğu’da artan gerilim ve beklenenden fazla gelen Aralık ayı ithalat verilerinin etkisiyle yükselişe geçen doları ateşini şimdilik de olsa almış görünüyor. Zira geçen yılı 5.95’le kapatan dolar/TL paritesi 7 Ocak’ta 5.99’u gördükten sonra bugün yeniden 5.95’e geriledi. Yani TL, ABD para birimi karşısında herhangi bir kayıp yaşamadı. Aynı dönemde Türkiye ile kıyaslanan Güney Afrika para birimi Rand ise Türkiye’dekine benzer nedenlerle yüzde 2’ye yakın değer kaybetti. 

 

Anlaşılan, kısa süre önce açıkladığı ekonomik plana göre bu yıl doları ortalamada 6 TL’de tutmayı amaçlayan Türk ekonomi yönetimi, tıpkı geçen yıl olduğu gibi dövizdeki çalkantıları kural dışına çıkan keskin müdahalelerle durdurmaya çalışıyor. Ancak bunun bedeli olarak, geçen yıl da görüldüğü üzere, ülkedeki döviz kıtlığının ve ekonomik durgunluğun bu sene de süreceğine dönük kanaatin güçlenmesi olarak ortaya çıkıyor.

 

KAYNAK: AHVAL - CAN TEOMAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha