• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Saatte 6 milyon TL faiz ödendi

Saatte 6 milyon TL faiz ödendi
0 0
"İyi ki faize karşıyız, iyi ki borçlanmaya sıcak bakmıyoruz!..."
8 Ocak 2020 Çarşamba 18:18

Bu ifadeler, Dünya yazarı Alaatin Aktaş'ın bugünkü yazısının başlığından. Aktaş Türkiye'deki faiz oranlarını analiz ettiği yazısına, başlığa atıfta bulunarak, "Ya tersi olsa ne olurdu acaba diye düşünmeden edemiyor insan. Faize, hele hele yüksek faize karşıyken ve borçlanmaya mesafeli duruyorken böylesine bir tabloyla karşı karşıya kalmışsak, kim bilir aksi durumda neler yaşardık neler..." ifadelerini kullanıyor. 

 

Yazıda aktırılan bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verileri gösteriyor ki yalnızca merkezi yönetim son on beş yılda iç ve dış borç için toplam 2.5 trilyon liraya yakın ödeme yaptı.

 

Alaattin Aktaş devam ediyor:

 

"Geçen yılın verilerinin ilk on bir ayı kapsadığını, yani tam on beş yılın oluşmadığını da belirtelim. 2005-2019 dönemini kapsayan bu on beş yıldaki ödemenin 1 trilyon 689 milyar lirası anaparadan, 794 milyar lirası ise faizden oluşuyor.

 

Toplam 2.5 trilyon liraya yaklaşan ödemenin 2.1 trilyonu iç borç, 395 milyar lirası da dış borç. Dış borç tabii ki dolar bazında izleniyor. Biz tablomuzda dolar bazındaki ödemeyi veriyoruz, ayrıca ilgili yıllardaki ortalama kurdan hesaplamak suretiyle TL bazındaki ödemeyi de bilgi olarak aktarıyoruz. Bu on beş yıllık dönemde dış borç için 110.5 milyar dolar anapara, 63 milyar dolar da faiz ödemesi gerçekleştirildi.

 

Özellikle dış borç açısından bir gerçeğin altını çizmekte yarar var. Bu faiz, elbette tümüyle ilgili dönemde ödenen anaparanın faizi değildir. Daha önceki dönemde kullanılan borcun faizinin bir kısmı da bu dönemde ödenmiş olabilir. Ama şu da bir gerçek; son yıllardan 2019 sonrasına sarkan faiz de vardır.

 

Anapara olarak ödediğimiz para zaten emaneten aldığımız bir tutara işaret ediyor. Önemli olan bu anapara karşılığında ne kadar faiz ödediğimiz. Yaklaşık on beş yıllık dönemdeki faiz ödememizin 793.6 milyar lira olduğunu belirttik.

 

Gelin bir hesap yapalım.

 

İç ve dış borç için yaklaşık on beş yılda 793.6 milyar lira faiz ödediğimize göre; Demek ki yılda 53 milyar lira... Ayda 4.4 milyar lira... Günde 147 milyon lira... Saatte de 6 milyon lira faiz ödemişiz... On beş yıl boyunca saat başına 6 milyon lira! Faize karşı olmak da böyle bir şey olsa gerek!.."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha