• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sanayi üretimi yıllık bazda azaldı, aylık 1.3 arttı

Sanayi üretimi yıllık bazda azaldı, aylık 1.3 arttı
0 0
Mayısta yıllık bazda yüzde 2.5 düşüş beklenen sanayi üretiminde yüzde 1.3 düşüş gerçekleşti. Aylık bazda sınırlı gerileme beklentisine karşın yüzde 1.3 artış yaşandı.
12 Temmuz 2019 Cuma 10:49

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

 

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.3 gerilerken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 1.3 artış kaydetti.

 

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.08 düşüş gösterdi. Bu dönemde 121 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl mayısta 121.1 seviyesinde bulunuyordu.

 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, mayısta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.8 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4.1 arttı.

 

Mayısta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5.2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2.9 yükseldi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha