• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: Dolar durmayacak, enflasyon da topuklayacak

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: Dolar durmayacak, enflasyon da topuklayacak
0 0
Türkiye ekonomide karanlık bir tablo yaşıyor. Yüksek işsizlik, yüksek enflasyon ve yüksek döviz kuruna rağmen hükümetten Türkiye’nin büyüdüğüne ilişkin açıklamalar geliyor.
30 Haziran 2020 Salı 12:27

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu bugünkü yazısında “O büyüme değil, şişme” eleştirisinde bulunuyor ve “Dolar durmayacak. Enflasyon da topuklayacak. Faizler de artacak. Bunlar kaçınılmaz olanlar” diyor.

 

Muratoğlu, “Hani büyüdük, büyüyoruz daha da büyüyeceğiz, pantolonlara sığmayıp eğilirken patlatacağız diyorlar ya… O da büyüme değil… Şişme! Hormonu yapıştırıp tavuğu hindi gibi gösterme… O kadar çok para basıp kredi olarak dağıttılar ki, hayvanı şişirirken çatlatacaklar” ifadelerini kullanıyor.

 

Halen iktidarın “Türkiye büyüyecek” diye hava attığını söyleyen Muratoğlu, “Sonrasında ne yapacaksın? Kredi ödemeleri geldiğinde yine masal mı anlatacaksın? Dolar durmayacak. Enflasyon da topuklayacak. Faizler de artacak. Bunlar kaçınılmaz olanlar. Sadece takvimde günlerin geçmesine bakar” diyor.

 

“Sahi büyüme varsa fakirlik nasıl artıyor?” sorusunu yönelten Muratoğlu, şöyle devam ediyor:

 

“İşe insan alın diye teşvik veriyorsun, işsizlik niye yükseliyor? Ülke büyüyorsa devletin gelirleri de artıyordur. Neden ek vergiler konuluyor? Ben büyümüyorum. Sen büyümüyorsun. Tanıdıkların büyüyor mu? Büyümüyor! Kim büyüyor bu ülkede? Şu büyüyeni karşımıza çıkartıp göstersenize… Ben göstereyim mi? Şaşaada ödün vermeyen devletimiz… Sorsak; ‘Biz bize yeteriz!’ Sahi biz bize yettik mi?  Toplanan paraları ihtiyaç sahiplerine ilettik mi? Yoksa şarkıcıların konserine mi gitti? Millet cayır cayır harcamaları keserken devlet paraları nereye aktardı? Kemeri vatandaş sıktı. Ya devleti yönetenler… Harcamalarını hiç kısmayacak mı? Sorulacak şey mi bu şimdi? Devlet-i Aliye niye sıkıntıya girsin ki? Hiç itibardan tasarruf edilir mi?”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha