• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sözcü yazarı Nedim Türkmen: Konkordato mayınları patlamaya başladı, şirketler iflas ettiriliyor

Sözcü yazarı Nedim Türkmen: Konkordato mayınları patlamaya başladı, şirketler iflas ettiriliyor
0 0
Ekonomik krizle birlikte hayatımıza giren ve 2018’de hemen her gün basına yansıyan konkordato ilanları konusunda hükümet devreye girdi ve birtakım düzenlemeler yaptı.
11 Şubat 2019 Pazartesi 13:15

Bankacılık lobisinin, iflas erteleme anlamına gelen konkordatoları bitirdiği yorumları yapılırken son düzenlemelerden sonra konkordato talep eden ve bu talebi usul yönünden reddedilen bir şirketin hikâyesi dikkat çekiyor.

 

Sözcü yazarı Nedim Türkmen’in köşesine taşıdığı şirketin durumu, aslında Türkiye’nin genel resmini çiziyor. Türkmen, “Konkordato yolundaki mayınlar patlamaya başladı” başlıklı yazısında, şirketlerin artık  bankalara yem edilerek iflas ettirildiğini söylüyor.

 

Kur dalgalanmaları ve dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmelerle birlikte borçların ödenememesi neticesinde iflasa sürüklenme kaçınılmaz oluyor. Hâl böyle olunca da ‘ticaret mahkemesi'ne başvuruyorlar. Ancak artık mahkemenin, birçok faktör öne sürerek konkordato talebine ret yanıtı verdiğini aktaran Türkmen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

 

“Şirket yanında, şirket ortağı olan gerçek kişilerin de şirketin kredilerine müteselsil kefil olmaları nedeniyle konkordato talebinde bulunduklarını ancak borçlu gerçek kişiler tarafından sunulan ön projelerde konkordatonun başarısının borçlu şirketin konkordatosunun başarısına bağlanmış olduğu, kendilerine özgü konkordato tedbiri ve hedefi içermediği, bu açıdan da ön projelerin uygulanabilir olmasının mümkün olmadığı, gerçek kişi borçluların, sadece alacaklıların icra tehdidinden kurtulmak amacı ile konkordato talep etmelerinin bu müessesenin amaçlarına uygun düşmediği gerekçesine de dayanarak talebi usulden reddetmiştir.” 

 

“Konkordato müessesesinde, 7155 sayılı Kanun ile yapılan değişikliklerden sonra, yukarıda yer alan karara paralel kararlar çıkıyor” diyen Türkmen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

 

“Konkordato talep edip; mahkemeden geçici mühlet alanların sayısı yok denecek kadar azaldı. Daha önce üç ay geçici mühlet alanların büyük çoğunluğunun ilk duruşmada iflaslarına karar veriliyor. Mevsim kış olmasına rağmen şirketler sonbahar yaprakları gibi dökülüyor. İflasın ertelemesi müessesindeki “borca batık olma” şartı, yerine ikame edilen konkordato müessesinde aranmamasına rağmen yukarıdaki karara konu şirket gibi borca batık olmayan bir sürü şirket son değişikliklerden sonra bankalara yem edilerek iflas ettirildi, binlerce işçi işsiz kaldı.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha