• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tahtakele’de saniyede tabela değişiyor

Tahtakele’de saniyede tabela değişiyor
0 0
"Fiyatlar yükselince altın ve dolar bozdurmak için akın ediyorlar ama elimizde para olmadığı için bozamıyoruz"
10 Ağustos 2018 Cuma 19:18

Tahtakale’de altın ve döviz bürolarındaki hareketlilik saniyede değişiyor. Doların yükselişe geçtiği saatlerde döviz büroları adeta tıklım tıklım oluyor. Ellerinde deste deste dolarla döviz bürolarının kapısında bekleyen yurttaşlar, döviz yükselince para bozduruyor.

 

ABD ile başlayan diplomatik kriz sonrası Türkiye’de dolarda başta olmak üzere tüm döviz kurlarında yükseliş saniyelik değişiyor. Doların 6.80 TL’yi bulması, döviz bürolarının kalbi olan Tahtakale’de de hareketli dakikalar yaşanmasına neden oluyor.

 

Tahtakale’de döviz bürolarının girişlerinde yer alan panolarda gün boyu döviz kurları bir yukarı, bir aşağı oynadı. Akşam saatlerinde 5.95 TL civarında olan dolar, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Bayburt’ta konuşması ve damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi paketini açıklaması sonrası yeniden fırladı.

 

Albayrak’ın ekonomi paketini haftanın son iş gününe ve son iş saatlerine denk getirmesi dikkati çekti.

 

DOLAR YÜKSELİNCE DÖVİZ BÜROLARINA KOŞUYORLAR

 

Tahtakale’de altın ve döviz bürolarındaki hareketlilik her saniye değişiyor. Doların yükselişe geçtiği saatlerde döviz büroları adeta tıklım tıklım oluyor. Ellerinde deste deste dolarla döviz bürolarına giden yurttaşlar dövizlerini bozduruyor. Benzeri durum altın bürolarında da yaşanıyor.

 

ESNAF DERT YANIYOR

 

Yaşanan durum nedeniyle esnaf da dert yanıyor. Son birkaç gündür doğru dürüst iş yapamadıklarını belirten esnaf, bir hafta önce 2 bin TL’ye sattıkları bileziği bugün 3 bin 500 TL’ye satmak zorunda olduklarını söyledi.

 

Altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte yurttaşların altın bürolarına akın ettiğini, altınlarını bozmak istediğini belirten esnaflar, ellerinde para olmadığı için altınları bozamadıklarını söyledi.

 

Bazı esnaflar durumu hükümet politikasına bağlarken, bazıları da “dış güçlerin oyunu” olarak tanımlıyor.

 

Dövizciler de “Dolar düşünce kimse gelmiyor. Dolar yükselince herkes para bozmaya geliyor” diye konuştu.

 

Öte yandan hafta içerisinde Tahtakale'de bir döviz bürosunun sahibinin borçlarından dolayı intihar ettiği ileri sürüldü.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha