• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tarım iflas noktasında: Bursalı çiftçi 3 bin 800 meyve ağacını kökünden kesti

Tarım iflas noktasında: Bursalı çiftçi 3 bin 800 meyve ağacını kökünden kesti
0 0
Tarım ülkesi Türkiye'de tarım bitme noktasına geldi. Üretici maliyetleri karşılayamadığı için üretimden vazgeçiyor. Ulaşım, ithal tohum ve akaryakıt gibi maliyetlerin artışı nedeniyle üretici zararda.
19 Haziran 2019 Çarşamba 00:42

Enflasyonun da artışında tarım sektöründeki üretimin düşmesi etkili oldu. Sebze fiyatları pazarda ve market raflarında el yakıyor.

 

Sözcü'den Halil Ataş'ın haberine göre tarım, artan maliyetler nedeniyle iflas noktasına geldi! Haberde çiftçi Hüseyin Kaya'nın yaşadığı örneğe yer veriliyor.

 

Ataş, yıllarca çalışıp çabaladığı ve özenle yetiştirdiği şeftali ağaçlarını bir nefeste kesti. Çünkü artan maliyetlere daha fazla dayanamadı. Haberdeki ifadelere göre "Ayrıca Anadolu'da bunu yapan tek kişi çiftçi Kaya da değil. Türkiye'nin bir çok yerinde çiftçilik yapan vatandaşlar artan maliyetler nediyle ya ineğini yada yetiştirdiği ağaçları kesiyor. Tavuk üreticileri yem fiyatları nedeniyle tavuklarına yem veremez hale geldiğinden onlar da çareyi tavuklarını kesmekte arıyor. Çiftçi Kaya, arkadan gelen yeni neslin çiftçilik yapmak istemediğini böyle giderse 10 yıl içinde çiftçinin kalmayacağını söylüyor."

 

Türkiye'nin en verimli ovalarından birisine sahip olan Bursa Yenişehir'de 500 dönüm tarım arazisinde meyve yetiştiren Hüseyin Kaya, 80 dönümde ekili verimli 3 bin 800 adet şeftali ağacını kökünden kesti.

 

İlaç, gübre ve sigorta zamları ile çaresiz kalan çiftçi, “Maliyetler çok arttı, üstesinden gelemiyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Şu ana kadar diğer arkadaşlarımızla birlikte toplamda 500 dönüm tarım arazisinde 30 bin meyve ağacımızı kesmek zorunda kaldık” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha