• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

TESK’den çağrı: ‘Zamları geri çekin’

TESK’den çağrı: ‘Zamları geri çekin’
0 0
Başta gıda olmak üzere hemen hemen her alanda yapılan zamlara TESK’ten tepki geldi.
17 Ocak 2021 Pazar 15:10

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, döviz kurundaki artış nedeniyle yıl sonunda A'dan Z'ye tüm ürünlere zam geldiğini anımsattı ve başta akaryakıt ve enerji olmak üzere yeni yılda da devam eden zamların geri çekilmesi çağrısını yaptı. 

 

Palandöken, "2020 yılının sonlarına doğru dolar kuru 8,47'lere çıkarak zirveyi görmüştü. Bunun üzerine akaryakıttan enerji kalemlerine, gıdadan elektronik aletlere kadar A'dan Z'ye tüm ürünlere zam geldi. Vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları arttı. Esnafımız da sattığı ürünlerin yerine yenisini koyamaz hale geldi. Ancak dolar kuru 8,47 seviyelerine çıktığında hemen etiketleri değiştirip tüm ürünlerin fiyatını artıranlar, şu an dolar kuru 7,40 seviyelerine indiğinde indirim yapmak için aynı hızla harekete geçmedi" ifadelerini kullandı.

 

Çok sayıda firmanın maliyetleri arttığı gerekçesiyle işçi çıkarmaya devam ettiğini belirten Palandöken, “Oysa şu an döviz kurları düşüşe geçti. Kimse maliyetleri bahane etmemeli. Döviz kurlarındaki oynaklık üzerinden menfaat sağlanmamalı" dedi.

 

Palandöken başta enerji ve akaryakıt fiyatları olmak üzere tüm kalemlerde indirim yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha