• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tıp fakültesinin yıllık ücreti 100 bin TL

Tıp fakültesinin yıllık ücreti 100 bin TL
0 0
Kanuna göre kâr amacı gütmemesi gereken vakıf üniversiteleri öğrenim ücretlerine yüzde 25 zam yaptı.
13 Eylül 2021 Pazartesi 13:28

Vakıf üniversiteleri 2021-2022 yılı öğrenim ücretlerine yüzde 25 zam yaptı. Zamlı tarife ile tıp fakültelerinde yıllık ücret 100 bin TL’yi aştı.

 

Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi olan Melisa Kaçar, ücret artışları sebebiyle hayal kırıklığına uğradığını belirterek “1’inci sınıfta ödediğimiz ücret 36 bin TL iken, bu yıl 82 bin TL ödedik. Üç yılda iki katından daha fazla zam yapıldı. Böyle bir artışın olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi.” ifadelerini kullandı.

 

“VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN ÖNCELİĞİ YÜKSEK KÂR”

 

Öğrencilerin müşteri gibi görülemeyeceğini vurgulayan Eğitim-Sen Başkanı Necla Kurul, Cumhuriyet’e verdiği mülakatta, “Anayasamızda vakıf üniversiteleri ile ilgili ‘kamu hizmetine tabidir, kâr amacı gütmez’ ibaresi yer alıyor, kanun koyucu bunu bu şekilde tanımlıyor. Ancak vakıf üniversiteleri kârı önceliyor, kamu hizmeti vermek ikinci planda kalıyor.” dedi.

 

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) verilerine göre vakıf üniversitelerinin sayısı 76’ya yükseldi. Üniversite sayısındaki artışa karşın birçok vakıf üniversitesinin kontenjanları boş kaldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha